Halep, prea scumpă pentru Adidas: s-a aflat suma pe care a cerut-o Simona de la firma germană de echipament sportiv

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Simona Halep. FOTO: GettyImages

Sportul a devenit o industrie în care aproape totul se învârte în jurul banilor. Efectul negativ al acestei situaţii e că, de multe ori, rezultatele trec în plan secund şi contează, în primul rând, ce venituri poţi genera pentru cei care te plătesc.

În fotbal, marile cluburi precum Real Madrid şi-au făcut un obicei din a lua jucători care să fie capabili să vândă cât mai multe tricouri. 

În tenis, lucrurile stau la fel, iar o dovadă e ceea ce tocmai i s-a întâmplat Simonei Halep. În anul în care a ajuns pentru prima dată pe locul 1 WTA, poziţie pe care o ocupă şi acum, românca a fost părăsită de sponsorul ei tehnic, Adidas, cel cu care era sub contract din 2014. 

Halep a încasat un milion de euro pe an de pe urma parteneriatului cu firma germană de echipamente sportive şi a cerut dublarea sumei, în condiţiile în care rezultatele ei au fost tot mai bune în ultimii ani.

„Simona Halep a cerut prea mulţi bani de la brandul german, care n-a putut să satisfacă pretenţiile financiare atât pentru Muguruza, cât şi pentru româncă“, a notat şi site-ul welovetennis.fr.

Mai multe pentru tine:
Insula din Grecia care ascunde un pericol uriaș. Mai mulți români trag un semnal de alarmă: „Nu știu prin ce minune am reușit să mă ridic”
Polonezii își vor putea construi adăposturi antieriene fără permisiune. Proiect adoptat de Guvernul de la Varșovia
Cine este mama lui Toto Dumitrescu? Fosta soție a lui Ilie Dumitrescu a fost poreclită „Monica Bellucci de România”. FOTO
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Prințesa Kate i-a arătat Melaniei Trump cum te îmbraci informal, dar șic! Prințesa de Wales dă ora exactă în modă în Marea Britanie
Pe ce sumă uriașă a apărut goală Andreea Antonescu în revista cu „iepurași”: „Puteai cumpăra cinci garsoniere”. De ce Andreea Bălan a refuzat cei 20.000 de dolari?
O dulce poveste lipovenească în episodul 2 al seriei „Portret gastronomic local”: „La Grisha” și Tortul Medovik
De ce iarna sunt zilele mai scurte și ce se întâmplă după echinocțiul de toamnă: tradiții și superstiții fascinante. Ce să faci pe 22 septembrie
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Filmul spectaculos care a cucerit topul Netflix la început de toamnă. Are o poveste diferită și te ține lipit de televizor