După o bătălie pe viaţă şi pe moarte, Simona Halep trece de Elina Svitolina şi se califică în finala de la Doha

0

Fostul lider mondial a trecut de Elina Svitolina (7 WTA) şi s-a calificat în finala turneului de la Doha. Ulltimele trei meciuri dintre cele două jucătoare se terminaseră cu victoria jucătoarei din Ucraina

Ora 17.47 6-4 Game Halep. Game, set şi meci Halep. Simona va juca finala competiţiei.

Ora 17.42 5-4 Break Halep. Un alt game pe muchie de cuţit. Simona reuşeşte mai multe lovituri magice şi face break-ul la a treia oportunitate. Simona va servi pentru meci

Ora 17.36 4-4 Game Halep.Simona reuşeşte un game alb. Svitolina este în corzi.

Ora 17.33 3-4 Break Halep. Afectată de cele trei mingi de break anulate de Simona în game-ul anterior, Svitolina nu a mai contat pe propriul serviciu. Simona a câştigat la 15

Ora 17.29 2-4 Game Halep.  Din nou un game cu mari emoţii pentru Simona. Svitolina a avut 3 mingi de 5-1 în cel mai lung game al meciului de până acum

Ora 17.18 1-4 Game Svitolina.   Un nou game câştigat fără emoţii de Elina. Halep nu reuşeşte să găsească antidotul pe serviciu adversarei

Ora 17.15 1-3 Game Halep. Simona pune în sfârşit capăt seriei nefaste şi câştigă, la avantaj, primul game în acest set.

Ora 17.10 0-3 Game Svitolina.   Game fără emoţii pentru jucătoare din Ucraina. Simona nu se regăseşte şi pierde al cincilea game la rând.

Ora 17.08 0-2 Break Svitolina.   Ucraineanca reuşeşte break-ul la 30. şi devine favorită la caificarea în finală

Ora 17.05 0-1 Game Svitolina. Svitolina reuşeşte să câştige greu pe propriul serviciu

Ora 17.02 A început setul decisiv. Svitolina este la serviciu.

Ora 16.59 3-6 Break Svitolina.   Elina valorifică prima şansă de set avută şi egalează situaţia pe tabela. Vom avea set decisiv

Ora 16.53 3-5 Game Svitolina. Elina iese cu faţa curată dintr-o situaţie dificilă şi câştigă game-ul la avantaj. Meciul este foarte echilibrat. Schimburile de mingi sunt foarte lungi şi loviturile foarte puternice şi precise.

Ora 16.48 3-4 Game Halep       Simona îşi face serviciul la 30 şi rămâne aproape de adversara ei.

Ora 16.44 2-4 Game Svitolina. Pe fondul unei creşteri în jocul Simonei, Elina reuşeşte să îşi facă serviciul la avantaj.

Ora 16.38 2-3 Game Halep. Simona a câştigat 2 puncte foarte spectaculoase care au făcut deliciul publicului.

Ora 16.34 1-3 Game Svitolina. Elina îşi consolideză break-ul cu un game la 15. Simona a fost net depăşită de adversara sa în ultimele 3 game-uri şi ar avea nevoie să încerce câteva ajustări la jocul său

Ora 16.30 1-2 Break Svitolina. Jocul Simonei este în scădere. Svitolina câştigă la 15 şi bifează primul break în acest meci.

Ora 16.27 1-1 Game Svitolina. Jucătoare din Ucraina a reuşit un game alb

Ora 16.25 1-0 Game Halep. Simona peacă cu dreptul şi în setul 2 şi îşi face servicul la avantaj

Ora 16.21 A început setul 2. Românca este la serviciu.

Ora 16.18 6-3 Break Halep. Simona câştigă al doilea break la a treia oportunitate şi îşi adjucă primul set al meciului

Ora 16.12 5-3 Game Halep. Simona a dominat autoritar acest game şi l-a adjudecat la 15. Svitolina va servi pentru a rămâne în set.

Ora 16.08 4-3 Game Svitolina Elina îşi face servicul fără emoţii, la 15.

Ora 16.05 4-2 Game Halep. Simona a ieşit cu bine dintr-o situaţie dificilă. După ce a fost condusă cu 0-30, Halep a revenit şi îşi menţine avantajul de 2 game-uri.

Ora 16.01 3-2 Game Svitolina Elina ia game-ul la 15 şi rămâne aproape de Simona

Ora 15.57 3-1 Game Halep. Simona este peste tot şi reuşeşete să consolideze break-ul. Jocul numărului 3 WTA este încântător, Svitolina a fost transformată în acest game în simplu sparring partner

Ora 15.53 2-1 Break Halep. A fost un game echilibrat cu multe schimburi de mingi lungi şi spectaculoase.  Halep a lovit foarte puternic şi adânc, a revenit de la 15-40 şi a luat break-ul la avantaj

Ora 15.47 1-1 Game Halep. Simona a anulat o minge de break a adversarei. Chiar dacă jocul SImonei încă nu s-a reglat, serviciul a funcţionat foarte bine şi a  scos-o din incurcătură. Halep câştigă la avantaj

Ora 15.42 0-1 Game Svitolina. Patru greşeli neforţate ale SImonei îi oferă Svitolinei primul game al meciului.Svitolina câştigă la 15

Ora 15.39 A început meciul. Svitolina serveşte prima

Ora 15.34 A avut loc tragerea la sorţi şi cele două jucătoare au început încălzirea

Ora 15.30  Cele două sportive au intrat pe arena centrală

Halep si Svitolina s-au intalnit de 6 ori în circuitul WTA, Elina conducând cu 4-2.

*2018 (Roma): 6-0, 6-4 Svitolina

*2017 (Turneul Campioanelor): 6-3, 6-4 Svitolina

*2017 (Toronto): 6-1, 6-1 Svitolina

*2017 (French Open): 3-6, 7-6, 6-0 Halep

*2017 (Roma): 4-6, 7-5, 6-1 Svitolina

*2013 (Sofia): 6-1, 6-1 Halep

Învingătoarea meciului Halep - Svitolina va juca în finală fie cu Kerber (6 WTA), fie cu Mertens (21 WTA). Kerber şi Mertens nu au mai jucat niciodată una cu cealaltă