Dinamo - Chiajna 2-1: Ionuţ Chirilă n-a reuşit să-l depăşească pe Fabio Capello

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Geroge Ţucudean a dat primul lui gol în 2013

Două miracole într-o seară pentru „câini“: au câştigat şi ei abia cel de al patrulea meci în 12 etape şi unul dintre golurile victoriei a fost înscris de un atacant.

Etapă complet ratată pentru Ionuţ Chirilă, antrenorul Concordiei Chiajna. Pe lângă faptul că echipa sa a pierdut după două victorii consecutive în campionat, tehnicianul ilfovenilor nici n-a reuşit să-l depăşească pe Fabio Capello, după cum a spus Ioan Becali şi, deocamdată, rămâne la acelaşi nivel cu reputatul antrenor italian.

Dincolo de glume şi ironii, Chiajna a jucat bine contra celor de la Dinamo, mai ales în debutul partidei, iar golul lui Ţucudean (27) a venit contrar cursului jocului. Reuşita vârfului de 26 de ani a fost prima pentru un atacant dinamovist în acest sezon! Totuşi, golul a fost contestat de oaspeţi din două motive: pentru ofsaid şi henţ. Reluările au demonstrat, clar, că Ţucudean nu era în afara jocului când a înscris, dar nu s-a văzut foarte bine, dacă balonul i-a atins mâna sau nu. 

După pauză, acelaşi Ţucudean, omului meciului, a scăpat pe contraatac, i-a centrat perfect pentru nou-intratul Ionuţ Şerban, care a fost faultat în careu. Penalty-ul a fost transformat de Dragoş Grigore (60). Aproape imediat, Chiajna a redus din handicap, după ce nigerianul Onduke, atacantul propus de Ionuţ Chirilă lui Arsene Wenger pentru un transfer la Arsenal, a marcat cu un şut frumos din afara careului.

Dinamo a rezistat până la final şi a urcat până pe locul 9. Linia de clasament arată exact mediocritatea în care a căzut un club care, în trecut, îşi propunea să ia cupa şi campionatul în fiecare sezon: patru victorii, patru egaluri, patru înfrângeri. Acum, roş-albii sunt la 12 puncte de liderul Steaua, care are şi două jocuri mai puţin disputate.

De partea cealaltă, Concordia Chiajna a rămas pe o poziţie respectabilă în clasament, având în vedere că s-a trezit în Liga I peste noapte. Onduke şi compania au adunat 13 puncte, însă au şi trei meciuri restante. 

CITEŞTE ŞI:

„Capello“, foc şi pară după înfrângerea cu Dinamo: ce l-a scos din sărite pe antrenorul Chiajnei şi ce răspuns a primit din partea lui Flavius Stoican

Mai multe pentru tine:
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Tragedia ascunsă de la Castelul Corvinilor. Mesajul sfâșietor lăsat în piatră pe limbă de moarte. Blestem sau legendă?
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Kate Middleton și Prințul William, apariție fabuloasă în plin scandal! Au fost superbi la Premiile BAFTA 2026
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare