Dan Petrescu, după 14 victorii din 16 meciuri: Sunt conştient, sunt echilibrat, sunt cu picioarele pe pământ

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Dan Petrescu / FOTO Arhivă

Antrenorul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a pus victoria echipei sale din meciul cu FC U Craiova pe experienţa jucătorilor lui. Victoria cu numărul 14 din 16 jocuri nu îi afectează concentrarea tehnicianului, care a precizat că se poate întâmpla orice până la finalul campionatului.

"Important este că nu am primit gol, am mai câştigat un meci, dar nu a fost uşor. Echipa a jucat bine, se vede că a venit un antrenor care îi cunoaşte, cunoaşte clubul, au făcut nişte schimbări în echipa de start, au încercat să ne surpindă şi până la urmă experienţa noastră a făcut diferenţe, plus schimbările care au intrat foarte bine.

E prima dată când intră un jucător de pe bancă şi înscrie (n.r. - Sigurjonsson) şi asta aşteptam de mult timp. Schimbări inspirate sunt când jucătorii care intră fac ceva şi câştigi, dar avem foarte mulţi jucători buni pe banca de rezerve şi aşteptam să aducă un plus. Din fericire,

Runar a intrat şi a marcat şi Adiţă Păun a dat assist şi a jucat foarte bine. (n.r. - despre parcursul intern bun faţă de cel slab din cupele europene) E normal ce se întâmplă, pentru că ăsta este nivelul fotbalului românesc. Am avut 2-3 ani foarte buni în Europa, dar aceia au fost excepţii de la regulă, era şi altă echipă şi altă generaţie, plus că atunci ne ieşeau toate, echipa a fost pregătită de mine de la început şi rezultatele au venit. Acum, adversarii cu care jucăm sunt foarte puternici, peste nivelul campionatului nostru şi de aceea suferim. În opinia mea trebuia să avem patru egaluri, nu trei înfrângeri şi un egal (n.r. - în Conference League). Dacă nu ai puţin noroc în Europa, e greu.

Sunt convins că joi va fi mult mai greu decât astăzi, jucăm cu locul 3 din Danemarca, o echipă foarte bună (n.r. - Randers), dar trebuie să ne jucăm şansa, să facem surprinza, să obţinem o victorie care ne-ar ţine în lupta pentru locul 2. (n.r. - despre campionat) Parcursul până acum este peste aşteptări, e prima oară, cred, când o echipă câştigă 14 meciuri din 16, numai pe vremea când jucam eu la Steaua şi era generaţia aceea extraordinară din 87-88, când câştigam o sută de meciuri la rând, mai era un aşa parcurs. Dar mai e mult până departe, campioantul nu e terminat, sunt conştient, sunt echilibrat, sunt cu picioarele pe pământ. (n.r. - depsre preluarea echipei naţionale) Se vehiculează foarte multe. Eu dacă aş fi acolo, aş vorbi, până atunci nu am ce să vorbesc de nimic, nici de proiect, nici de ne-proiect.

Fiecare are viziunea lui. Eu mă concentrez numai şi numai la CFR în acelaşi timp", a declarat Petrescu, la microfonul televiziunilor care transmit Liga I.

CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa FC U Craiova, în etapa a XVI-a a Ligii I, prima a returului.

Au marcat: Sigurjonsson '65, Deac '89.

În clasament, lider este CFR Cluj, cu 42 de puncte, echipă urmată de FCSB, 31 de puncte, CSU Craiova, 28 de puncte, Rapid şi FC Botoşani, cu câte 27 de puncte.

FC U Craiova rămâne pe locul 13, cu 14 puncte.

Mai multe pentru tine:
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Trei zodii intră într-o nouă eră a abundenței începând cu 5 februarie 2026. Au parte de oportunități neașteptate, iar viața li se schimbă radical
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cele 3 zodii care au șanse să câștige la LOTO sau să primească o sumă mare de bani, în acest weekend