CTP, mesaj de încurajare pentru Halep: Ce a spus înaintea meciului pe care Simona îl va juca în faţa lui Pliskova

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Simona Halep (5 WTA) şi Karolina Pliskova (2 WTA) vor intra vineri pe teren la Shenzhen, ştiind că cine va învinge, va merge în semifinalele Turneului Campioanelor.

Simona Halep speră ca după trei participări la WTA Finals în care a părăsit competiţia după faza grupelor să reuşească o a doua calificare în semifinale.

Românca a reuşit o singură dată această performanţă, în 2014, atunci când a şi avansat până în ultimul act, unde a fost învinsă de Serena Williams. Acum, între Simona şi o prezenţă în semifinale stă Karolina Pliskova, o jucătoare care, în al doilea meci, a beneficiat de abandonul Biancăi Andreescu.

Într-o intervenţie la Digi Sport, Cristian Tudor Popescu a spus că în meciul decisiv Halep – Pliskova, merge pe mâna Simonei.

Ce a spus Cristian Tudor Popescu?

*Nu e în folosul ei (n.r. – Pliskova) că a câştigat aşa. Nu se simte bine Pliskova la Shenzhen. Am văzut -o şi în primul meci, şi astăzi, nu se simte bine. 

*Nu arată deloc în formă. Şi are un bioritm prost. Pare lentă şi nemotivată. Dar nu se ştie niciodată, poate să se motiveze.

Grupa Violet

Miercuri 

Halep (5 WTA) – Svitolina (8 WTA) 

5-7, 3-6

Andreescu (4 WTA) – Pliskova (2 WTA) 

3-6, abandon Andreescu

Vineri

Kenin (12 WTA) – Svitolina (8 WTA)

Ora 12.30, Digi Sport

Halep (5 WTA) – Pliskova (2 WTA)

Nu mai devreme de ora 14.00, Digi Sport

Clasament

Nume Victorii Setaveraj Gameaveraj Puncte

1. Svitolina 2 4-0 26-18 2

2. Pliskova 1 2-2 16-16 1

3. Halep 1 2-3 24-28 1

4. Andreescu 0 1-4 18-22 0

Grupa Roşie

Marţi

Bertens (10 WTA) – Barty (1 WTA)

3-6, 6-3, 6-4

Kvitova (6 WTA) – Bencic (7 WTA)

3-6, 6-1, 4-5

Joi

Barty (1 WTA) – Kvitova (6 WTA)

Ora 12.30, Digi Sport

Bertens (10 WTA) – Bencic (7 WTA)

Nu mai devreme de ora 14.00, Digi Sport

Clasament

Nume Victorii Setaveraj Gameaveraj Puncte

1. Barty 1 3-3 30-25 1

2. Bencic 1 3-3 23-30 1

3. Bertens 1 2-1 15-13 1

Osaka 1 2-1 17-16 1

4. Kvitova 0 2-4 29-30 0

Mai multe pentru tine:
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Celebrități pe care le-am pierdut în 2025. A fost un an negru la Hollywood!
Ce este blestemul Kennedy, care a lovit din nou. Detalii șocante, după ce și nepoata lui JFK a murit la doar 35 de ani, lăsând în urmă doi copii mici
Fructele pe care nutriționiștii le recomandă în luna ianuarie. Au proprietăți antiinflamatoare puternice
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”