Christoph Daum vede situaţia sa în alb şi negru: „Ori rămân până în 2020, ori plec acum!“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Selecţionerul german a fost azi în Comitetul Executiv al FRF şi a precizat că sunt două variante privind viitorul său la echipa naţională a României: să plece imediat sau să-şi prelungească înţelegerea cu FRF până în 2020.

Selecţionerul reprezentativei României a prezentat marţi Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal raportul de activitate pentru primul său an la conducerea naţionalei.

La finalul întrevederii cu membrii Comitetului Executiv, Christoph Daum a declarat: „E foarte important ca membrii Comitetului Executiv să aibă un feedback despre cum muncesc, despre cum merge acest proces de înnoire. Trebuie să se ştie clar modul cum lucrăm. Totodată, ce planuri avem pentru un viitor în care să avem rezultate mai bune şi să facem performanţă. Meciul cu Chile a fost pentru mine semnul că putem juca foarte bine, am fost mulţumit de cum a arătat echipa. Cred că acum membrii comitetului au înţeles pe deplin proiectul meu şi cum putem progresa”.

„Vreau să implementez, pas cu pas, metodele din Germania”


Selecţionerul a mai punctat: „Desigur, avem puţine puncte în grupa de calificare la Mondial, este o situaţie nefavorabilă, dar am explicat cât am putut de clar ce ne dorim pentru viitor. Consider că feedback-ul a fost foarte bun, am văzut că m-au urmărit şi au fost interesaţi. Am primit şi întrebări specifice, despre toate lucrurile pe care noi le lucrăm, nu doar în plan tactic. Cunosc foarte bine cum se lucrează în Germania şi vreau să implementez, pas cu pas, metodele de acolo. De exemplu, corelarea dintre toate loturile naţionale”.

„Sunt autocritic, nu mă mulţumesc cu punctele pe care le avem”


În final, tehnicianul german a adăugat: „Nu depinde de mine dacă voi mai continua ca selecţioner, contractul meu expiră la finalul preliminariilor. Mă bucur că, acum, atât Comisia Tehnică, cât şi Comitetul Executiv, ştiu cum lucrez. Sunt doar două opţiuni, ori ne oprim, ori continuăm până în 2020. Dar nu e decizia mea. Nu sunt aici pentru că altfel aş fi fost şomer, sunt aici ca să ajut la dezvoltarea fotbalului românesc şi să obţin rezultate bune. Şi să ştiţi că sunt foarte autocritic. Nu mă mulţumesc cu punctele pe care le avem în grupă acum, dar meciul cu Chile îmi dă speranţe că suntem pe drumul cel bun. Acum îmi continui munca, mă duc să vorbesc cu Vlad Chiricheş, merg să urmăresc echipele româneşti în cupele europene, în Liga 1, dar şi jucătorii din străinătate”.

Mai multe pentru tine:
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL