Campionatele Mondiale de canotaj din Cehia: Șapte echipaje românești s-au calificat în finale

0
Publicat:

Şase echipaje româneşti (trei feminine şi trei masculine) s-au calificat joi în finalele Campionatelor Mondiale de canotaj de la Racice (Cehia), care se adaugă ambarcaţiunii feminine de opt rame plus cârmaci (8+1), ajunsă deja în ultimul act.

România a cucerit o mulțime de medalii la Europene, în acest an. Urmează alte succese, la Mondiale

Ionela Cozmiuc (schif simplu categorie uşoară) a câştigat prima semifinală cu timpul de 7min42sec07/100, fiind urmată de olandeza Martine Veldhuis (7min44sec86/100) şi de sud-africana Kirten Mccann (7min49sec34/100), calificate de asemenea în finala de vineri.

Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu, în barca de dublu rame fără cârmaci, s-au impus în prima semifinală cu timpul de 7min11sec04/10 şi au acces în finala de sâmbătă, alături de Olanda (7min12ec75/100) şi de Croaţia (7min16sec61/100).

Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan (dublu rame fără cârmaci) au ocupat locul secund în prima semifinală, cu timpul de 6min28sec94/100, fiind devansaţi la mare luptă de Marea Britanie (6min28sec57/100), dar s-au calificat în finala de sâmbătă alături de Noua Zeelandă (6min34sec96/100).

Barca feminină de patru rame fără cârmaci, în componenţă cu Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Magdalena Rusu şi Roxana Anghel, s-a clasat pe locul doi în a doua semifinală cu timpul de 6min46sec14/100, devansată de Olanda (6min44sec10/100), dar a prins finala de sâmbătă alături de Australia (6min46sec16/100).

Echipajul masculin de patru rame fără cârmaci, compus din Mihăiţă Ţigănescu/Mugurel Semciuc/Ştefan Berariu/Forin Lehaci, a ocupat locul secund în prima semifinală (6min03sec06/100), fiind întrecut de Olanda (6min02sec96/100), dar a ajuns în finală alături de Elveţia (6min05sec55/100).

Tot în finala de sâmbătă s-a calificat şi echipajul masculin de patru vâsle (Mihai Chiruţă/Ciprian Tudosă/Ioan Prundeanu/Marian Enache), după ce a ocupat locul doi în a doua semifinală, cu timpul de 5min49sec85/100, fiind întrecut doar de Polonia (5min48sec18/100). Locul 3, ultimul care asigura accesul în finală, a revenit Olandei (5min51sec13/100).

Ambarcaţiunea de 8+1 a României, compusă din Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu şi Victoria Ştefania Petreanu, s-a calificat de marţi în finala prevăzută duminică.

Campioanele olimpice Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, la dublu vâsle, vor concura vineri în semifinale, în aceeaşi zi urmând să participe echipajul masculin de 8+1 al României în recalificări.

Mai multe pentru tine:
Roboți de bucătărie 2026: Top 7 modele care economisesc timp și te ajută să gătești ca un profesionist – pe eMAG
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Ingredientul care îți îmbolnăvește creierul, dacă îl consumi după masă
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Top 7 blendere și tocătoare 2026 de pe eMAG: Modelele care îți economisesc ore în bucătărie, testate, comparate și care merită banii
Dieta cu 5 mese pe zi a Ancăi Țurcașiu. Așa se menține în formă la 55 de ani: „ Mi-am dat seama că nu-mi place carnea și am renunțat la ea”
Vrei rezultate perfecte în bucătărie? Top 7 mixere 2026 de pe eMAG și cel mai popular model, plus modele exclusive pentru pasionați
Ce pun japonezii în omletă, ca să iasă atât de bună și pufoasă. Arată ca un pandișpan și are un gust excelent
Despărțire șocantă la început de 2026. Prințul îi spune adio soției după 25 de ani de mariaj și divorțează brusc