Borussia Dortmund calificată după ce a învins PSV Eindhoven (2-0), în sferturile Ligii Campionilor

0
Publicat:

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe PSV Eindhoven cu scor de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor, scrie Agerpres.

Ligii Campionilor FOTO: Shutterstock

După 1-1 la Eindhoven, Borussia s-a impus pe teren propriu prin golurile marcate de Jadon Sancho (3) şi Marco Reus (90+5), însă meciul a fost unul dificil cu ocazii pentru ambele echipe.

Borussia a început în forţă şi a avut prima ocazie în minutul 2, prin Maatsen, iar un minut mai târziu (3) a deschis scorul, prin englezul Jadon Sancho, cu un şut de la 20 de metri.

Borussia a condus partida, iar portarul Walter Benitez a avut intervenţii remarcabile la şuturile succesive ale lui Brandt şi Malen (16). Malen a fost un pic imprecis (27).

Finalul primei reprize i-a aparţinut echipei olandeze, însă portarul elveţian Gregor Kobel s-a remarcat la şuturile lui Johan Bakayoko (31) şi Til (34).

Borussia a avut prima ocazie în repriza secunda, prin Malen (48), dar PSV a fost mai aproape de a marca, prin mexicanul Hirving Lozano (53), care a nimerit bara cu un şut de la 25 de metri. Oaspeţii au continuat să preseze, iar Kobel a respins în corner la şutul lui Teze la colţul scurt (56).

La poarta cealaltă, Benitez a fost la post la lovitura de cap a lui Fullkrug (64).

PSV a avut șansa egalării (71), însă Kobel a avut un reflex salvator la şutul lui Bakayoko la colţul scurt.

Dortmund a înscris în min. 77, prin Fullkrug, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Finalul a fost unul încendiar, cu oaspeţii alergând după egalare, dar Luuk de Jong (85) nu a reuşit să îl învingă pe Kobel din unghi, Teze a şutat pe lângă (90), iar acelaşi Luuk de Jong (90+4) a ratat ocazia de a obține prelungiri.

În loc să fie egalitate, Borussia Dortmund a înscris al doilea gol prin Marco Reus în min. 90+5, după ce Babadi a alunecat şi germanul a scăpat singur cu portarul.

Borussia a reușit calificarea în sferturi pentru prima oară în ultimii trei ani.

Mai multe pentru tine:
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG