Atacanţii străini ai Stelei: multe ţepe, puţine confirmări. Ce spune statistica

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Steaua s-a despărţit în această iarnă de Tatu (nr. 20) şi Nikolici (nr. 90). FOTO: Răzvan Păsărică

Steaua s-a despărţit în această iarnă de doi atacanţi străini care n-au impresionat în tricoul „roş-albastru“, Tatu şi Nikolici. De-a lungul istoriei, echipa din Ghencea n-a prea avut succes cu vârfurile aduse din afara României.

Steaua îşi continuă curăţenia de iarnă, mai ales în compartimentul ofensiv, unde l-a adus pe Claudiu Keşeru. Pe lângă Mihai Costea şi Adrian Cristea, cu evoluţii pasagere în tricoul „roş-albastru“, şi deloc strălucitoare, oficialii din Ghencea le-au spus „adio“ şi brazilianului Tatu şi muntenegreanului Nikolici. Ambii au fost lăsaţi să plece gratis, iar utimul va semna în zilele următoare, dacă va trece vizita medicală, cu coreenii de la Incheon United. 

„Nu-mi pare rău, nu regret nimic din tot ce s-a întâmplat în România. Voi semna cu Incheon United pe un an, cu opţiune de prelungire pe încă un an. Nu m-aş mai întoarce în România decât în vacanţă. Sper ca Steaua să ia titlul!“, a transmis Nikolici, la plecarea spre Coreea de Sud. 

O gaură de 1 milion de euro şi o „bomba nucleară“

Venit în Ghencea în vara lui 2011, de la Poli Timişoara, iniţial sub formă de împrumut, pentru 250.000 de euro, apoi transferat definitiv, în vara lui 2012, pentru încă 750.000 de euro, Nikolici (23 de ani) n-a confirmat. 

Considerat o „tânără speranţă“, muntenegreanul a rămas doar la acel nivel. S-a remarcat mai ales în afara terenului, prin viaţa extrasportivă, pigmentată de numeroase aventuri bahice şi întâlniri cu dame de companie. Pleacă de la Steaua după 74 de meciuri în toate competiţiile, şi cu doar 13 goluri marcate. 

O dezamăgire a fost şi Tatu (31 de ani), cu cifre şi mai slabe decât ale muntenegreanului. „Sunt mulţumit că l-am adus iarăşi pe Tatu. Va fi o <bombă nucleară>, va <exploda> la Steaua“, anunţa, în ianuarie 2013, Gigi Becali, la revenirea atacantului în Ghencea, după opt luni de la prima aventură. 

Tatu s-a dovedit însă o „pocnitoare“, abandonată de Steaua după ce-a reuşit doar două goluri într-un an. 

„El n-a fost înţeles în România, mai ales de către suporteri. Nu e un marcator, ci un jucător de echipă“, a susţinut, la despărţire, impresarul brazilianului. 

Piovaccari, bun şi eficient

În schimb, aducerea în vara trecută a lui Piovaccari, împrumut de la Sampdoria, a fost o adevărată lovitură. Vârful italian are cele mai bune statistici, dintre atacanţi străini ai Stelei, şi a marcat goluri importante, în special cele două din play-off-ul cu Legia Varşovia, care i-au calificat practic pe „roş-albaştri“ în grupele Ligii Campionilor. 

Grecul Kapetanos şi francezul Théréau sunt alţi atacanţi străini cu care Steaua nu s-a înşelat. 

22 de goluri în 140 de meciuri au marcat, împreună, pentru Steaua, Tatu şi Nikolici

Mai multe pentru tine:
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
A murit Horia Moculescu! Mesajul cutremurător transmis de fiica celebrului compozitor: „Mă sufocă și mă strânge lumea, tată! Nu pot să respir. Nu știu să trăiesc.”
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Imagini impresionante cu Kate Middleton în lacrimi! Sobră, Prințesa de Wales a onorat o tradiție specială
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
Black Friday 2025: Cele mai mari reduceri la jucării pe Noriel
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Tragedia care i-a marcat viața lui Horia Moculescu. A avut un fiu care a murit la 31 de ani. Mariana Moculescu, confesiuni dureroase: „Nu mai răspundea la telefon”