Concedieri la Digi 24: site-ul postului de ştiri rămâne fără conducere editorială. O prezentatoare părăseşte staţia după şase ani

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Adriana Nedelea FOTO Pagina de Media

Site-ul Digi 24 a rămas fără conducere editorială. Redactorul-şef al site-ului, redactorul-şef adjunct şi alţi doi jurnalişti au fost concediaţi, potrivit Pagina de Media. Şi jurnalista Adriana Nedelea părăseşte postul, după şase ani.

Dan Cristian Turturică (şeful site-ului), Laurenţiu Mihu (redactor-şef adjunct), Doru Cireaşă (redactor economic) şi Andreea Nicolae (politic) sunt jurnaliştii care au fost concediaţi, relatează Pagina de Media

Cei patru erau, totodată, şi editorialiştii site-ului de ştiri, care numără aproximativ 15 persoane (incluzându-i pe cei patru).

Potrivit informaţiilor Paginademedia.ro, jurnaliştii au fost anunţaţi pe 28 februarie că nu vor mai avea prelungite contractele pe care le au cu site-ul postului de ştiri începând cu data de astăzi, 1 martie. Motivul invocat ar ţine cont de restructurări în cadrul grupului, din motive financiare.

Toţi cei patru jurnalişti au venit la Digi 24 în urmă cu trei ani (în decembrie 2015). Ziariştii veneau de la România liberă, unde avuseseră poziţii similare (Turturică era redactor-şef, în timp ce Laurenţiu Mihu era adjunct), notează sursa citată. 

Adriana Nedelea părăseşte postul după şase ani 

Şi jurnalista Adriana Nedelea şi-a anunţat plecarea de la Digi24, televiziune la care a prezentat ştiri în ultimii şase ani. 

Prezentatoarea a anunţat pe pagina sa de Facebook despărţirea de postul de televiziune al RCS. Contactată de Paginademedia.ro, aceasta a declarat: „Pur şi simplu am decis să închei astăzi colaborarea. Relaţia mea cu Digi este un privată şi îmi doresc să rămână aşa“, a mai adăugat ea. 

Potrivit unor surse Paginademedia.ro, decizia despărţirii a venit din partea staţiei. 

Noile concedieri vin după o perioadă agitată pentru televiziunea de ştiri. În ultima lună, postul a încheiat coaborarea cu mai mulţi jurnalişti, printre care şi vedeta postului Tudor Muşat, a anunţat închiderea staţiilor locale şi a decis să renunţe la producţia de investigaţie „România furată“.

Compania a pus schimbarea pe seama unui proiect de eficientizare a activităţilor din trustul media începând din luna februarie.

Tudor Muşat 

Mai multe pentru tine:
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”