Cine este ultimul finalist „iUmor“: „Ce spun pe scenă e povestea vieţii mele. M-am născut să-i fac pe oameni să râdă“ VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Telespectatorii „iUmor“ au desemnat ultimul finalist al show-ului de comedie de la Antena 1, care se va lupta pentru premiul de 20.000 de euro în finala celui de-al cincilea sezon al emisiunii.

Dan Constantinescu, pe numele de scenă Dan Ţuţu, face stand-up doar de trei ani, însă apariţia la „iUmor“ a fost suficient de convingătoare pentru ca telespectatorii să îl trimită în marea finală de duminică, 27 mai, de la ora 20.00, la Antena 1. 

„Ţuţu este talent nativ, este umorul pe care îl întâlneşti zi de zi“, a remarcat Delia în prima ediţie „iUmor“ din cel de-al cincilea sezon, atunci când Dan Ţuţu le-a povestit că, de cele mai multe ori, familia şi prietenii reprezintă audienţa sa. 

Născut în Piteşti în urmă cu 48 de ani, Dan Ţuţu a terminat un liceu cu profil industrial şi s-a specializat în construcţia de maşini. În prezent lucrează într-o multinaţională şi livrează piese auto. 

„Ce spun pe scenă e povestea vieţii mele, eu cred că m-am născut ca să îi fac pe oameni să râdă, chiar de când eram la grădiniţă. Părinţilor mei li se tot spunea că am un dar pentru a spune poveşti, aveam rolurile principale în piesele de teatru de la şcoală, improvizam mereu“, îşi aminteşte Dan Ţuţu.

Finalistul „iUmor“ a început să facă stand-up după ce în 2015 a ajuns la un spectacol, dar în ipostaza de spectator. „Cei de pe scenă au avut nevoie să interacţioneze cu cineva din sală. Cum nimeni nu se oferea, prietenii m-au împins pe mine pe scenă. Cred că m-am prezentat bine, pentru că la final m-au întrebat oamenii dacă sunt actor, apoi mi-au oferit cinci minute în deschiderea următorului spectacol. Am stat 15 minute, pentru că m-a luat valul“, povesteşte Ţuţu. 

De atunci, Dan a câştigat câteva concursuri şi a avut mai multe apariţii în deschiderea unor nume cunoscute în stand-up în România. Următorul pas pentru el a fost apariţia la „iUmor“, care nu a decurs chiar atât de simplu pe cât spera el. „Un prieten m-a sfătuit să mă înscriu, a fost o rampă incredibilă de lansare. Nu îmi era teamă de juraţi, dar eram speriat de situaţia în care mă aflu, eu eram obişnuit cu poveştile spuse prietenilor, dar atunci eram conştient că mă vede o ţară întreagă, uitasem textul, nu ştiam de unde să încep şi s-a văzut“, povesteşte Dan, care a fost încurajat atunci să continue de către Mihai Bendeac. Iar Ţuţu a profitat de ocazie şi a reintrat în cursă, iar acum se pregăteşte pentru marea finală de pe 27 mai, de la 20.00, la Antena 1. 

„Ce voi spune în finală sunt tot poveşti din viaţa mea, pe care prietenii le-au tot auzit. Nu am nevoie să scriu nimic, pentru că îmi scrie viaţa. Eu sunt perceput ca un povestitor de glume, în ce spun eu se vor regăsi mulţi, vreau să lupt şi dacă iese materialul aşa cum sunt eu, cel natural, fără niciun stres, sunt conştient că voi omorî burţile de râs în casele telespectatorilor“, spune convins Dan Ţuţu. 

Irinel şi Diana, Andrei Gîrjob, Sevi şi Francesca, Bogdan Zloteanu, Isabela Iacupovici, Renata Cilan, Mihaela Buhuş, Dan Cîrstea, Andrei Cojocaru, Cătă Dum şi Dan Ţuţu sunt cei care luptă pentru marele premiu în finala „iUmor“. 

Finala „iUmor“ va fi înregistrată, însă votul telespectatorilor se va face live, după ce fiecare dintre câştigătorii celor 11 ediţii îşi va prezenta numărul. Dacă în audiţii aceştia aveau nevoie de două dintre voturile membrilor juriului pentru a ajunge la vot în aplicaţia „iUmor“, în marea finală concurenţii trebuie să îi convingă pe toţi trei, altfel sunt eliminaţi. 

În seara difuzării marii finale, publicul telespectator va putea vota interpretarea concurenţilor într-un interval de 20 de minute prin SMS la 1313 (numai în reţelele mobile Vodafone, Orange, Telekom) şi astfel va decide câştigătorul „iUmor“, care va pleca acasă cu marele premiu în valoare de 20.000 de euro. 

FOTO Antena 1

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham