VIDEO David Gilmour a lansat un nou cântec, „Yes, I have ghosts“, cu soţia şi fiica sa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
David Gilmour FOTO Getty Images

David Gilmour (74 de ani), fostul solist şi chitarist al formaţiei Pink Floyd, a lansat un nou cântec, primul după albumul solo „Rattle That Lock“ din 2015, care este o colaborare artistică în familie.

„Yes I have ghosts“ este disponibil pe toate platformele de descărcare. Melodia a fost inspirată de unul dintre persoanjele din romanul soţiei sale Polly Samson - „A Theatre for Dreamers“. 

Polly Samson a scris versurile iar fiica muzicianului în vârstă de 18 ani, Romany, cântă alături de muzician şi la harpă. 

„Am lucrat la acest cântec în momentul în care am fost nevoiţi să ne izolăm (...). Şi nu puteam fi mai fericit cu modul în care vocea lui Romany se potriveşte cu a mea. Magnificul ei joc la harpă a fost o revelaţie“, a spus David Gilmour într-un comunicat. 

Promovarea cărţii audio a fost întreruptă de criza de coronavirus, trio-ul familial realizând o carte pentru a detalia proiectul. A fost difuzat pe contul de Facebook al lui David Gilmour care a profitat să reia două melodii ale lui Leonard Cohen - "Birds on the Wire" şi "So long Marianne". Căci printre poeţii anilor 60 care apar în roman pe insula grecească Hydra se află un anume cântăreţ canadian cu numele Leonard Cohen.

De aproape 30 de ani David Gilmour lucrează împreună cu soţia sa. 

În 1993, Polly Samson a scris împreună cu artistul versurile la şapte titluri de pe „The Division Bell“, între care „High Hopes“. Albumul a ajuns pe primul loc în topuri în Statele Unite şi în Anglia şi a primit numeroase discuri de aur şi de platină. 

Colaborarea a continuat în 2006 la albumul solo al lui David Gilmour „On An Island“. Şi Polly Samson a semnat „Louder than words“ de pe ultimul album de studio al formaţiei Pink Floyd, „The Endless River“.

Pentru cartea audio a parteneri sale, David Gilmour i-a adus un omagiu şui Syd Barrett, predecesorul său la Pink Floyd reluând două melodii solo. Deocamdată nu a fost anunţată lansarea vreunui album.

Mai multe pentru tine:
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux