Un lider PSD critică blocarea programului „Anghel Saligny”: „Aşa arată, în realitate, «reforma» din administraţie”

0
Publicat:

Deputatul PSD Mihai Fifor a declarat sâmbătă, 19 iulie, că programul „Anghel Saligny”, „coloana vertebrală a dezvoltării locale”, este acum blocat de la Guvern, „în numele eternei cruciade împotriva deficitului bugetar”.

Mihai Fifor/FOTO: Mediafax

„Premierul anunţă în pachetul al doilea reducerea fondurilor pentru «Anghel Saligny». Un program vital pentru comunităţile locale – blocat de la Guvern, în numele eternei cruciade împotriva deficitului bugetar. Nu blocaţi dezvoltarea comunităţilor! Nu distrugeţi viitorul copiilor noştri! Lăsaţi comunităţile în pace!”, a scris liderul PSD Arad pe Facebook.

De asemenea, deputatul a declarat că Guvernul a decis ca doar proiectele aflate într-un stadiu avansat de implementare să mai primească finanţare, iar restul – adică mii de investiţii esenţiale pentru localităţile mici şi mijlocii – vor fi amânate pe termen nedeterminat.

„Nu se mai pot asigura bani pentru toate investiţiile, spune Guvernul. Aşa arată, în realitate, «reforma» din administraţie. «Anghel Saligny» nu e doar un program. Este coloana vertebrală a dezvoltării locale. Înseamnă apă, canalizare, drumuri, alimentare cu gaz, şcoli, grădiniţe. Înseamnă o economie în mişcare, locuri de muncă, firme care lucrează, salarii plătite. România nu înseamnă doar urbanul mare.

România reală înseamnă sate şi comune care încă se luptă cu drumuri neasfaltate, cu lipsa reţelelor de apă, canalizare şi gaz. România reală înseamnă comunităţi îmbătrânite, depopulate, care au nevoie de o ultimă şansă la dezvoltare. O şansă care acum e pusă în pericol.

România nu se construieşte doar cu PNRR sau din birourile de la Bucureşti. Se construieşte de jos în sus – prin muncă, seriozitate şi administraţii locale implicate. Nu poţi construi nimic durabil doar cu tăieri şi taxe mai mari”, a mai scris Fifor.

Potrivit acestuia, „fără investiţii, fără lucrări, fără încredere – România se blochează”.

„Aţi mai testat asta în 2010! Opriţi-vă. Regândiţi. Ascultaţi România reală. Nu o abandonaţi din nou. Lăsaţi-o să trăiască. Lăsaţi-o să se dezvolte”, a mai transmis Mihai Fifor.

În cadrul unei conferințe de presă ținute vineri, 18 iulie, premierul Ilie Bolojan a vorbit despre o prioritizare a investițiilor din programul Anghel Saligny, astfel încât să fie finanțate proiectele care au un stadiu avansat, „iar proiectele care nu sunt în stadiu avansat să nu le asigurăm, cel puțin în lunile următoare, finanțarea.  

„Până la finalul anului urmează să prioritizăm, în așa fel încât să le avem prioritizate pentru a le putea continua”, a mai spus Ilie Bolojan.

Mai multe pentru tine:
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Complot împotriva căsniciei lui Alin Oprea. Artistul crede că fosta lui soție vrea să-l despartă de actuala: „Eu și Medana suntem bine, ne iubim!”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Primele imagini cu fiica, Nidia, la priveghiul tatălui ei. Alexandra Velniciuc, nelipsită de lângă sicriul lui Horia Moculescu! Ce mesaj a transmis Mariana?
Rezultatele autopsiei în cazul Sarei, fetița de doi ani care a murit pe scaunul stomatologului, arată probleme grave. Se schimbă datele problemei
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%