Tudorel Toader, despre avizul negativ al CSM pe modificările la legile Justiţiei: Procurorii au votat „în bloc” împotrivă. De ce oare?

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, şi-a explicat, joi seară, la Antena 3, absenţa de la plenul CSM - care a dat aviz negativ propunerilor de modificare a legilor Justiţiei- prin faptul că votul CSM era unul previzibil, iar prezenţa sa nu ar fi putut să îl influenţeze, ci doar să determine dezbateri şi mai aprinse. El a atras atenţia că procurorii au votat „în bloc" împotrivă.

„Este un vot, în primul rând, previzibil pentru faptul că în nenumărate rânduri bună parte a membrilor CSM s-au exprimat împotriva proiectului privind modificarea legilor Justiţiei. (...) Observaţi faptul că în bloc procurorii au fost împotrivă. De ce oare? De ce oare parte din juecători au fost pentru, dar în bloc toţi procurorii împotrivă? Dincolo de argumentele dânşilor, pe care nu le contest, cred că sunt şi alte argumente", a declarat ministrul Justiţiei.

El a spus că unul dintre argumente ar fi faptul că a adus în spaţiul public dezbaterea privind "separaţia carierelor".

Ministrul a afirmat că, potrivit legislaţiei actuale, un procuror poate deveni judecător şi un judecător poate deveni procuror şi s-a întrebat de ce mai mulţi procurori vor să devină judecători şi doar prin excepţie un judecător doreşte să devină procuror.

„Statutul procurorilor diferă prin prevederile constituţionale de statutul judecătorilor, ceea ce înseamnă că printr-o normă de rang constituţional procurorii sunt apropiaţi de latura executivă a puterii (...), iar judecătorii nu au o astfel de subordonare faţă de preşedintele instanţei. Procurorii au stabilitate, judecătorii au inamovibilitate. De aici, cred eu că procurorii au fost în bloc împotriva acestui proiect, au dat un aviz consultativ negativ, pentru faptul că dânşii doresc o contopire a celor două statute, a celor două demnităţi, în timp ce Constituţia delimitează competenţele (...) Prevederile dau posibilitatea ca un procuror să treacă judecător şi un judecător să treacă procuror. Întrebarea aparent retorică este de ce oare numărul celor care vor să treacă de la o demnitate la alta este în favoarea procurorilor, adică mai mulţi procurori vor să treacă judecărori şi doar prin exvcepţie cţte un judecător vrea să treacă procuror, iar eu cred că de aici atitudinea procurorilor", a declarat ministrul Justiţiei.

Tudorel Toader a mai spus că are convingerea că "votul negativ exprimă şi dorinţa de conservare a actualelor privilegii pe care magistraţii le au".

El şi-a explicat şi absenţa de la şedinţa CSM, spunând că ştia dinainte rezultatul votului.

„Ştiam dinainte configuraţia votului şi avizul care va fi primit (...) Prezenţa mea ar fi fost poate de natură să determine dezbateri şi mai aprinse, dar fără să influenţeze în vreun fel votul”, a susţinut ministrul Justiţiei.

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a dat aviz negativ joi propunerilor de modificare a legilor Justiţiei. Avizul CSM este consultativ.

Tudorel Toader îi răspunde lui Iohannis: „Eu sunt mândru cu această calitate de profesor, îmi ţin cursurile în continuare”

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, i-a dat replica preşedintelui Klaus Iohannis, care l-a criticat pentru „abordarea de profesor”, Toader spunând că predă în continuare şi că este mândru că are această calitate.

„Eu sunt mândru cu această calitate. Lunea eu îmi ţin cursurile în mod normal. Ca rector, sunt suspendat pe durata mandatului de ministru al Justiţiei. Ministrul Justiţiei nu are misiunea de a comenta afirmaţiile altui demnitar”, a mai spus Tudorel Toader, referindu-se la criticile preşedintelui Iohannis.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, marţi seară, că ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a confundat poziţia de acum cu aceea de profesor universitar, spunând că abordarea acestuia a fost una inadecvată pentru că, dacă constata că ceva nu este bine reglementat prin lege trebuia să vină cu un act să corecteze.

"Domnul ministru Tudorel Toader a confundat poziţia domniei sale de acum cu poziţia de profesor universitar sau de rector pe care a avut-o înainte. Dacă vorbim teoretic, sigur, se poate purta o discuţie pe competenţele de contencios şi legat de care de ce se ocupă (...) E adevărat că se poate purta această discuţie, dar domnul Tudorel Toader nu esteprofesor universitar în acest moment, ci ministru, iar din această poziţie dacă a constatat că anumite lucruri nu sunt clarificate bine trebuia să vină cu un act prin care să corecteze, de exemplu, Codul de Procedură Civilă", a declarat Klaus Iohannis, întrebat despre declaraţiile ministrului Justiţiei potrivit cărora legalitatea unei hotărâri de guvern este verificată de judecător, ci nu de procuror.

Mai multe pentru tine:
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Ținutele care au făcut senzație la aniversarea PRO TV. Cum s-a îmbrăcat Mihaela Rădulescu la patru luni de la moartea lui Felix Baumgartner
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Confesiunile lui Dragoș Dolănescu, la 50 de ani. Totul despre soția lui din Costa Rica: „A avut grijă de fiul meu orfan de mamă”. Ce meserie are femeia cu inimă de aur?
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Top 15 băuturi pentru Sărbători 2025–2026: vinuri medaliate cu aur, ediții rare de colecție și reduceri uriașe de până la 8.500 lei
De Meghan nici nu vrea să audă, însă pe Harry l-ar primi înapoi acasă oricând. Cât de perfid pare planul lui Kate!
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%