Tăriceanu cheamă senatorii din vacanţă ca să modifice Statutul înainte de răspunsul CCR la sesizările în cazul Şova

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Călin Popescu Tăriceanu FOTO Mediafax

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a convocat Biroul Permanent marţi, 7 aprilie, pentru modificarea programului de lucru al Senatului. Deşi senatorii ar fi trebuit să fie în vacanţă, Tăriceanu îi cheamă la muncă pentru a vota modificarea articolului 24 din Statutul deputaţilor şi senatorilor, articol invocat şi în sesizările adresate CCR după votul în cazul lui Dan Şova.

„Preşedintele Senatului doreşte repunerea pe agenda de lucru a Parlamentului a propunerii de modificare a articolului 24, aliniatul 4 din legea nr. 96/2006, privind statutul deputaţilor şi senatorilor. Propunerea constă în modificarea aliniatului 4, din articolul 24, pentru a permite ca hotărârile privind aprobarea cererilor de reţinere şi arestare a parlamentarilor, adresate de ministrul justiţiei, să se adopte cu votul secret al majorităţii membrilor prezenţi, şi nu cu majoritatea tuturor membrilor Camerei sesizate, cum este prevăzut la acest moment. Scopul acestei propuneri este de a pune în concordanţă prevederile din legea 96/2006, cu articolele 67 şi 76 din Constituţie“, se arată în comunicatul transmis de Senat.

Potrivit aceluiaşi comunicat, Tăriceanu i-a solicitat lui Zgonea organizarea unei şedinţe comune a celor două Camere, la 7 aprilie, cu doar o zi înainte ca judecătorii CCR să se pronunţe asupra sesizărilor venite după votul în cazul Şova.

„În acest fel se va aduce o modificare necesară şi care, în plus, este susţinută de o largă majoritate a parlamentarilor, cu privire la procedura de aprobare a cererilor venite din partea Ministerului Justiţiei. Pe această cale, Preşedintele Senatului face apel către toţi senatorii să fie prezenţi marţi, în şedinţa Plenului reunit, pentru a confirma prin vot susţinerea unei astfel de modificări, arătată în cursul acestei săptămâni prin schimbarea regulamentului Senatului“, mai scrie Tăriceanu.

Judecătorii CCR vor analiza la 8 aprilie toate contestaţiile depuse în cazul Şova de către preşedintele Klaus Iohannis, PNL şi CSM.

Citeşte şi:

ANI intră în Guvern. Averea lui Gabriel Oprea, verificată  în urma unei sesizări. Pe numele vicepremierului va fi depusă şi o sesizare la ANAF

Agenţia Naţională de Integritate a început procedura de verificare a averii lui Gabriel Oprea, pentru perioada 2004-2014.

Mai multe pentru tine:
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Rețeta delicioasă de colțunași pregătită de gospodinele din Delta Dunării. Nu ai nevoie decât de câteva ingrediente simple
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Medicii trag un semnal de alarmă, după ce un tânăr a murit de demență la doar 24 de ani. Simptomele pe care mulți le ignoră
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”