Sever Voinescu: Dacă nu demisionează şi Victor Ponta, avem de-a face cu găsirea unui ţap ispăşitor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Vicepreşedintele PDL, Sever Voinescu, a declarat pentru adevărul.ro că, dacă în cursul zilei de astăzi nu-şi anunţă demisia şi Victor Ponta, demisia lui Rus nu reprezintă o atitudine de răspundere politică, ci una de găsire a unui ţap ispăşitor.

„Ministrul Ioan Rus a ajuns într-o situaţie imposibilă, din punct de vedere politic şi legal, din care nu putea ieşi decât aşa. Însă, dacă nu demisionează şi Victor Ponta în cursul zilei de astăzi, nu avem de-a face cu asumarea răspunderii politice,ci cu găsirea unui ţap ispăşitor“, a declarat vicepreşedintele PDL.

Voinescu a mai spus că Victor Ponta, Crin Antonescu şi Dan Voiculescu se află la originea „acestei nebunii“ în care a intrat România şi „până nu părăsesc pârghiile puterii“ pe care le deţin, evident sau ocult, România nu-şi va reveni.

În această dimineaţă, Ioan Rus şi-a dat demisia, subliniind că a fost deranjat de presiunile care s-au făcut asupra sa.

Citeşte şi: Ministrul de Interne, Ioan Rus: Mi-am înaintat demisia de onoare din funcţia de ministru de Interne

Mai multe pentru tine:
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Premierul Bolojan și comisarul european Valdis Dombrovskis, despre deficit și PNRR: „Noiembrie și decembrie vor fi decisive și pentru bugetul pe anul următor”
Anamaria Gavrilă, lidera POT, critică absența lui Călin Georgescu de la sfințirea Catedralei Naționale
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv