Secretarul general al Guvernului, după refuzul lui Iohannis: Vom lua o decizie, în sensul în care vom stărui în nominalizările făcute

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Toni Greblă. FOTO Mediafax

Secretarul general al Guvernului, Toni Greblă, afirmă că răspunsul preşedintelui Klaus Iohannis privind motivele pentru care a refuzat numirea miniştrilor Transporturilor şi Dezvoltării este unul politicianist şi Guvernul va „acţiona în consecinţă“ în următoarele ore.

„Răspunsul este politicianist şi vom acţiona în consecinţă în cursul zilei de astăzi", a declarat Toni Greblă, la Antena 3. Secretarul general a mai spus că procedura a fost aceeaşi de zeci de ani la revocarea şi numirea miniştrilor, însă „numai pentru cei doi preşedintele a refuzat, cu motivarea absolut superficială de astăzi".

„În cursul orelor următoare vom lua o decizie, în sensul în care vom stărui în nominalizările făcute şi preşedintele va fi obligat în final să accepte. (...) V-am spus că există cele două posibilităţi (de a retrimite propunerile sau de a se adresa Curţii Constituţionale  - n.r.), le analizăm şi în cursul zilei de astăzi vom lua o decizie şi vom acţiona în conformitate cu decizia pe care o vom lua. Una nu o exclude pe cealaltă, în situaţia în care preşedintele va stărui în atitudinea pe care a avut-o până acum în legătură cu funcţionarea Guvernului", a mai spus oficialul.

Greblă a adăugat că nu există niciun fel de argument juridico-constituţional pentru ca preşedintele să refuze cea de-a doua nominalizare.