Robert Negoiţă: Iubita domnului Dragnea era permanent la partid şi dădea ordine

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Robert Negoiţă FOTO Captură

Primarul PSD al Sectorului 3 Robert Negoiţă a dat de înţeles, în cadrul unei emisiuni de la Digi24, că Irina Tănase, iubita lui Liviu Dragnea, era cea care conducea PSD şi că Viorica Dăncilă a fost numită în funcţia de premier „tocmai ca să nu înţeleagă mare lucru”.

Negoiţă a afirmat că în epoca Liviu Dragnea deciziile din CEx-urile informale ale partidului se luau „la ciorbă” şi că fostul lider îi schimba pe liderii din teritoriu după cum dorea el.

„Toată perioada Liviu Dragnea a fost aşa. Eu am fost invitat în astfel de întâlniri, le-am considerat total neprincipiale şi n-am mai participat, ba dimpotrivă m-am şi poziţionat împotriva lui Liviu Dragnea. Am considerat incorect. Nu am fost niciodată al Scroviştea. Am auzit că se întâlneau acolo şi stabileau ce trebuie să se întâmple în şedinţele oficiale, cele statutare. Erau mulţi, dar îi chemau aşa pe grupuri”, a mărturisit Negoiţă la Digi24.

Acesta a dat apoi de înţeles că iubita lui Liviu Dragnea dădea şi ea ordine în partid.

„Iubita domnului Dragnea, nu ştiu să fi fost în conducerea partidului, dar am înţeles că era permanent acolo şi dădea dispoziţii pe acolo. N-am auzit. Repet, n-am fost niciodată acolo”, a adăugat primarul.

Negoiţă a precizat apoi că Viorica Dăncilă nu a fost numită premier pentru a conduce şi că un caracter puternic nu ar fi putut supravieţui atât de mult sub Dragnea.

„În această situaţie sunt pesimist: 1 - cea mai corectă variantă pentru România şi pentru PSD era ca pe 26 seara PSD să intre în opoziţie. Implementarea normalităţii. 2 - ce echipă este acum la conducerea PSD... doar un argument: doamna Dăncilă nu a fost pusă prim-ministru pentru a conduce. Tocmai, ca să nu înţeleagă mare lucru. De aceea am şi votat împotrivă, cu tot respectul. O respect ca om, ca pe mama mea“, a adăugat primarul sectorului 3. „N-ajungi specialist peste noapte. Nu cred treaba asta. (...) O persoană, pentru a fi capabilă să conducă, trebuie să fie o personalitate puternică, un caracter puternic, ori un caracter puternic nu supravieţuia atât sub tutela lui Dragnea. Să aduc doar un argument mic, sunt atâtea argumente mari“.

Vezi şi: Robert Negoiţă, la Digi24: „Un caracter puternic nu supravieţuia atât sub tutela lui Dragnea“

Mai multe pentru tine:
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews