Raluca Turcan: „Nu aderăm la Schengen pentru că nu respectăm justiţia şi statul de drept“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Raluca Turcan acuză USL pentru amânarea aderării României la Schengen  FOTO Mediafax

Raluca Turcan, vicepreşedinte al PDL, susţine că România este pregătită în acest moment pentru aderarea la spaţiul Schengen, dar plătim costurile tulburărilor politice. Adearea României depinde de raportul MCV pe Justiţie, din luna decembrie. Decizia finală se va lua la Consiliul JAI luna martie 2013.

"România nu a reuşit să răspundă provocărilor privind aderarea la spaţiul Schengen, unde, deşi corespundem, ne sunt aplicaţii corecţii politice pentru că nu respectăm justiţia şi statul de drept", a spus deputatul PDL.

Turcan consideră că România a făcut paşi înapoi, în ultima perioadă, "pe drumul integrării depline în Uniunea Europeană".

"Am avut senzaţia că România, în ultima perioadă, a făcut mai mulţi paşi înapoi pe drumul drept pe care îl aveam spre o integrare deplină în Uniunea Europeană. Atunci când am aderat la UE, am avut drept obiectiv reducerea diferenţei de nivel de trai, care ne separă pe noi de ceilalţi cetăţeni europeni. Pe acest drum pe care pornisem s-au făcut paşi înapoi şi nu doar din punct de vedere economic, ci şi al valorilor care caracterizează Uniunea Europeană. Atunci când am devenit membri ai Uniunii, a trebuit să răspundem unui set de condiţii, de principii. Prima condiţie era să îndeplinim un criteriu politic care se referea la valori, la reguli, la statul de drept. Aici, prin ce s-a întâmplat în ultima perioadă, ne-am îndepărtat de cei care ne-au întins o mână. (…) Dincolo de principii, din punct de vedere economic România trebuia să răspundă unor provocări. Cetăţeanul vede această integrare, ca prim impact asupra vieţii sale de zi cu zi, modul în care evoluează nivelul său de trai", a spus vicepreşedintele PDL.

Conform Ministerului de Externe, statele europene susţin aderarea României la spaţiul Schengen. Singurele abţineri ar fi cele ale Germaniei şi Olandei, care aşteaptă datele raportului MCV pe Justiţie din luna decembrie. Decizia în privinţa României va fi luată la următorul Consiliu JAI din luna martie 2013. 

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Șansa istorică de care România refuză să profite. Cum am putea da noul șef al ONU: „Un proiect de asemenea magnitudine ar aduce putere”
Cele 3 semne zodiacale chinezești care atrag abundența în săptămâna 27 octombrie – 2 noiembrie 2025
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Florin Tănase l-a mitraliat pe vărul lui Gigi Becali: „Îmi e milă de el, săracul!”