Ponta, întrebat despre declaraţiile lui Predoiu: Cine e Predoiu? E un personaj tragicomic

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Premierul Victor Ponta FOTO Mircea Merticariu

Premierul Victor Ponta a fost întrebat, vineri, despre declaraţia prim-vicepreşedintelui PDL Cătălin Predoiu potrivit căreia ar risca "puşcăria" în cazul în care ar semna HG privind transferul unor acţiuni ale Portului Constanţa la CL, el răspunzând: „Cine e Predoiu? E un personaj tragicomic“.

Jurnaliştii l-au întrebat pe preşedintele PSD, Victor Ponta, înainte de a participa la un eveniment organizat de TSD în Capitală, cum comentează afirmaţiile făcute de Cătălin Predoiu potrivit cărora ar risca "puşcăria" dacă va semna hotărârea prin care 13% din acţiunile Portului Constanţa vor fi transferate gratuit la CL Constanţa.

"Cine e Predoiu? A lui Blaga? E un personaj tragicomic, dar mai mult comic decât tragic. Să fie sănătos", a spus Ponta.

Victor Ponta a fost întrebat, de asemenea, despre ultimele afirmaţii ale preşedintelui Traian Băsescu privind persoana sa, el răspunzând: "Haideţi acuma, măcar vorbim, totuşi... la Predoiu era aşa la matineu. Ia ziceţi de Băsescu, ce-a zis?".

Jurnaliştii i-au transmis că şeful statului a susţinut despre persoana sa că ar fi omul baronilor, iar Ponta a replicat: "Păi cine să fiu, omul doamnei Udrea, cu paraşuta? Orice variantă e mai bună".

Elena Udrea a sărit cu paraşuta de la 4.000 de metri, joi, la aerodromul Clinceni, ea declarând apoi că "este o senzaţie care merită încercată", că îşi dorea de foarte mult timp să facă acest lucru şi că va repeta experienţa.

Prim-vicepreşedintele PDL Cătălin Predoiu a declarat, joi, că Guvernul pregăteşte adoptarea unei hotărâri prin care 13% din acţiunile Portului Constanţa vor fi transferate gratuit la Consiliul Local Constanţa, el avertizându-l pe premierul Ponta că va intra în puşcărie dacă va semna această hotărâre.

"Se pregăteşte adoptarea unei hotărâri de guvern prin care 13% din acţiunile Portului Constanţa să fie transferate cu titlu gratuit, subliniez cu titlu gratuit, în proprietatea Consiliului Local Constanţa. Aceasta este prima pagină a proiectului de hotărâre, acest proiect de hotărâre urma să intre ieri în şedinţa de Guvern, se prevede clar transferul cu titlu gratuit a 13% din acţiuni, 13,99% în proprietatea Consiliului Local Constanţa", a precizat Predoiu într-o conferinţă de presă.

El a arătat că, dacă va fi adoptată, hotărârea de guvern va fi nelegală, deoarece încalcă Legea privatizării şi nu ţine cont de avizele date de direcţiile de specialitate din Ministerul Transporturilor.

"Eu vreau să spun, nu ca politician, nu ca prim-ministru ce se află, nu ca opozant, vreau să-i spun aşa, ca de la jurist la jurist, de la avocat la procuror: «domnule Ponta, dacă semnaţi această hotărâre de guvern, acest proiect aşa cum este el scris astăzi, intraţi în puşcărie! Să nu spuneţi că nu v-am zis»", a afirmat Cătălin Predoiu.

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews