Ponta, despre candidaţii la alegerile prezidenţiale: Monica Macovei, un duşman al României; Elena Udrea, un Traian Băsescu în fustă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Prim-ministrul României, Victor Ponta. FOTO: Mediafax

Prim-ministrul României, Victor Ponta, a comentat joi seară, în cadrul unei emisiuni de televiziune prestaţia principalilor candidaţi pentru alegerile prezidenţiale din această toamnă, singura persoană lăudată de liderul de la palatul Victoria fiind Călin Popescu Tăriceanu.

Întrebat despre modul cu vede campania pe care au început-o ceilalţi contracandidaţi în cursa pentru Palatul Cotroceni, Victor Ponta a trecut în revistă comportamentul celor care vor să fie în funcţia de preşedinte al României din această toamnă. Prima persoană despre care s-a pronunţat a fost candidatul Alianţei Creştin-Liberale, Klaus Iohannis. Prim-ministrul a punctat faptul că Iohannis are o prestaţie dezamăgitoare, fiind un politician manipulat de Blaga şi de Băsescu.

Un alt liberal, însă din tabăra reformatorilor-liberali, Călin Popescu Tăriceanu, a primit cuvinte de laudă. Astfel, Ponta a afirmat că Tăriceanu este singurul care poate salva mişcarea liberală din România, mişcare pe care şi actualul lider de la Victoria spune că a susţinut-o când era adolescent, la începutul anilor 90.

Despre candidatul independent Monica Macovei, prim-ministrul şi-a menţinut părerea negativă, afirmând că europarlamentarul este „un duşman al României”, etichetă justificată de Ponta prin faptul că Macovei şi-a criticat propria ţară.

O altă persoană a dreptei politice din România, Elena Udrea, a fost numită „un Traian Băsescu în fustă”, o persoană care dacă va fi votată şi va ieşi preşedinte nu va face decât să continue proiectele actualului preşedinte, ceea ce, după cum subliniază liderul de la Palatul Victoria menţine un sistem care trebuie să dispară.

Victor Ponta şi-a adus aminte şi de fostul său partener din USL, Crin Antonescu, şi a opinat că fostul preşedinte al liberalilor era diferit faţă de Iohannis sau Blaga: „Iohannis, MRU (n.r. - Mihai-Răzvan Ungureanu) sau Udrea sunt interschimbabili. Singurul care nu era făcut la fel ca aceşti roboţei era Crin Antonescu. A fost îndepărtat tot de ai lui, nu de mine sau de dumneavoastră”, a declarat prim-ministrul României.