PNL ia distanţă de partidul lui Barna şi Cioloş. Daniel Fenechiu: USR-PLUS nu este prima variantă de partener de guvernare pentru PNL
0Prioritatea PNL este să facă un Guvern împreună cu partidele colege din PPE, adică PMP şi UDMR, a declarat la RFI liderul senatorilor liberali, Daniel Fenechiu.Liberalul spune că „dacă nu există suficientă reprezentativitate pentru obţinerea majorităţii, indiscutabil, intră în discuţie şi USR- PLUS”.
„Variantele le va da matematica electorală de după 6 decembrie. Preşedintele Orban a declarat, ca şi alţi lideri ai partidului, în repetate rânduri, că prioritatea noastră este să facem un Guvern împreună cu partidele care ne sunt colege în PPE, aici mă refer la PMP şi UDMR, iar în ipoteza în care nu există suficientă reprezentativitate pentru obţinerea majorităţii, indiscutabil, intră în discuţie şi USR- PLUS”, a subliniat Daniel Fenechiu.
Întrebat dacă USR-PLUS nu este prima variantă de Guvern pentru PNL, liberalul a răspuns: „Nu, prima variantă sunt partidele din Partidul Popular European, în speţă PMP şi UDMR (...). USR- PLUS rămâne o variantă indiscutabilă, dar în primul plan avem în vedere colaborarea cu partidele din PPE. Cred că e o chestiune firească, pe linie europeană, pe linie doctrinară, nu cred că asta e o problemă care să deranjeze, pentru că da, există posibilitatea să facem Guvernul şi cu USR-PLUS”.