Orban, optimist: Sunt încrezător că avem şanse foarte mari să obţinem învestitura din prima

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Premierul desemnat, Ludovic Orban, a declarat că a stabilit mai multe strategii pentru a combate un boicot din partea PSD, dar şi pentru a mobiliza parlamentarii. ”În condiţiile în care partenerii care au fost alături de noi la moţiunea de cenzură vor merge până la capăt, sunt încrezător că avem şanse foarte mari să obţinem învestitura din prima”, a spus, duminică, Ludovic Orban, reclamând că este ”stare de necesitate”.

”Am stabilit o strategie în cazul în care ne vom confrunta cu un boicot. Am prgătit o strategie de mobilizare, am introdus în Programul de Guvernare lucruri solicitate de partenerii de a combate un boicot din partea Pad, dar şi pentru a mobiliza parlamentarii. discuţii, am mai făcut o evaluare pe fiecare partener şi o evaluare a situaţiei în plan parlamentar şi am mai stabilit exact cu cine vom vorbi săptămâna viitoare”, a declarat, duminică, Ludovic Orban.

Întrebat dacă aceste strategii vor funcţina, Orban a spus: ”În condiţiile în care partenerii care au fost alături de noi la moţiunea de cenzură vor merge până la capăt - nu se vor opri la jumătatea drumului, că încă Dăncilă şi resturile Guvernului sunt la butoane şi fac prostii în fiecare zi - strategia va funcţiona, sunt încrezător că avem şanse foarte mari să obţinem învestitura din prima”.

De asemenea, întrebat ce solicitări ale partidelor au fost instruse în Programul de Guvernare, premierul desemnat a spus: ”Sunt elemente care au fost solicitate. Listarea la Bursă, de exemplu, a Hidroelectrica, monitorizarea marilor proiecte de investiţii în infrastructura de transport, infrastructura energetică, de asemenea, rectificarea bugetară pentru a asigura resursele financiare tuturor unităţilor administrativ-teritoriale pentru că deja avem semnale din toată ţara că multe primării nu mai au bani, deja sunt întârzieri în plata indemnizaţiilor persoanelor cu dizabilităţi, a salariilor asistenţilor personali, care ştiţi că au căzut în sarcina bugetelor locale, fără să li se asigure resursele financiare. De asemenea, sunt primării care au rămas fără bani de co-finanţări, inclusiv pe proiecte pe fonduri europene şi riscăm să compromitem absorţia pe fonduri europene şi multe altele”.

În plus, Orban a sus că ”Guvernul interimar alocă bani pe ochi frumoşi, fără niciun fel de analiză a necesităţilor reale şi a priorităţilor”.

”Pur şi simplu, e tot o formă de mituire a primarilor PSD în perspectiva campaniei electorale. Dacă mai aşteaptă mult Parlamentul pentru învestirea unui Guvern, o să găsim vistieria goală şi nu numai, angajate cheltuieli nenumărate pentru care nu există resurse financiare”, a mai precizat Orban.

Întrebat cum va contracara boicotul din partea PSD, premierul desemnat a afirmat: ”Să ne asigurăm cvorumul în BPR-uri, ceea ce presupune să identificăm cel puţin un membru din Birourile Permamente Reunite care să participe la reunine. Să convocăm Birourile Permanente Reunite, în cazul în care preşedinţii celor două Camere nu convoacă Birourile Permanente Reunite prin intermediul procedurii de convocare cu minim o treime. Acum nu o să vă dau chiar toate detaliile planului pus la punct”.

În plus, Orban a anunţat că a stabilit un calendar cât mai strâns.

”Depunerea joi sau vineri şi fie luni, fie marţi audierea, iar dacă se face audierea miniştrilor în comisii luni, votul marţi, dacă se face marţi, votul să fie miercuri”, a precizat Ludovic Orban.

Acesta a spus că învestirea Guvernului ar trebui să se facă cât mai repede, fiind ”stare de necesitate”.

”E stare de necesitate. România are nevoie de un guvern cu depline puteri, un guvern legitimat prin votul Parlamentului, un guvern care să rezolve marile probleme cu care ne confruntăm în situaţia de astăzi. Obiectivul nostru este săptămâna viitoare să avem guvern”, a mai afirmat premierul desemnat.

Acesta consideră că toţi cei care nu votează învestirea Guvrnului vor fi vinovaţi de situaţia creată.

”Cine nu votează, înseamnă că, de fapt, vrea să o ţină pe Dăncilă la Palatul Victoria şi resturile acestui guvern care a fost demis prin moţiuna de cenzură şi care în fiecare zi se ocupă de abuzuri, de angajări de cheltuieli, de fixarea clientelei politice PSD-iste în mod ilegal în funcţii publice, în special în funcţii publice de conducere.  Cine nu susţine Guvernul propus de noi, de fapt o ţine pe Viorica Dăncilă la Palatul Victoria şi ajută PSD şi ajută candidatul PSD, pentru că Viorica Dăncilă este candidatul PSD la prezidenţiale şi cu cât este ţinută mai mult la Palatul Victoria, cu atât fiind în poziţia de prim-ministru îşi foloseşte funcţia de prim-ministru pentru a face campanie”, a afirmat Orban.

Întrebat despre măsuri economice concrete, în condiţile în care social-democraţii vorbesc despre tăieri de pensii şi salarii, Oarban a spus: ”Trebuie să îşi vadă de campanie şi de conducerea PSD-ului şi să nu mai lanseze fake-news împotriva PNL. Obiectivul PNL este de a creşte veniturile cetăţenilor, iar această creştere a veniturilor să ducă şi la creşterea puterii de cumpărare, iar creşterea veniturilor să nu se facă prin decizii administrative, ci să fie rezultatul dinamizării economiei, creşterii investiţiilor publice, atragerii investiţiilor private, susţinerii companiilor care vor să investească în dezvoltare, de asemenea, o creştere economică care să se bazeze pe inovare, pe cercetare, pe aplicarea rezultatelor cercetării, pe creşterea competitivităţii, pe creşterea productivităţii, lucrurile care în mod normal soliditatea unei creşteri economice. Noi în niciun caz nu o să facem ceeea ce a făcut PSD-ul, minţindu-i pe români să dea cu o mână şi să ia cu două mâini înapoi”.

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cum pregătește Elwira Petre prăjitura tiramisu pentru copii. Cu ce înlocuiește cafeaua din desert
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Kate Middleton, mesaj emoționant despre lupta cu cancerul: „Sunt momente de frică și oboseală”. Ce le-a transmis celor diagnosticați cu această boală
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort