O vilă istorică de la RA-APPS a fost închiriată unui privat. Bolojan, indignat: „Nesimţirea e mare în multe locuri”

0
Publicat:

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, 27 iunie, că există o vilă de protocol veche, pe Șoseaua Kiseleff din București, care aparține Regiei Autonome „Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat” (RA-APPS), dar care a fost închiriată unui privat.

Ilie Bolojan/FOTO: Inquam photos/Octav Ganea

„Cred că e mult loc de bine la RA-APPS, asta ca părere generală. De când i-am lăsat eu în 2008, nu mai ştiu ce-au făcut. Dar v-aş da un exemplu de zilele astea.

Pe Șoseaua Kiseleff, există o clădire frumoasă a RA-APPS, unde funcţionează o bancă de stat. Credeţi că banca de stat a închiriat sediul de la RA-APPS? Nu. RA-APPS a închiriat unui privat. Şi privatul, cu câteva zeci de mii de euro lunar, de foarte mulţi ani, a închiriat-o unei bănci de stat”, a spus Bolojan, după şedinţa de guvern, fără să precizeze numele băncii, potrivit Libertatea.

De asemenea, premierul a declarat că că „nesimţirea e mare în multe locuri” și consideră că „în foarte multe companii de stat este mult loc de mai bine”.

„Încă nu m-am întâlnit cu directorul de la RA-APPS, dar pe cel de la bancă l-am întrebat: «Totuşi, la un salariu de 20 de mii de euro net, nu v-aţi interesat de ce plătiţi unui intermediar sume exorbitante, lună de lună»? Aţi făcut vreo adresă la RA-APPS să-i spui, «Dragă Regia statului, o bancă a statului vrea să-ţi plătească o chirie mai mare. Nu vrei să mă anunţi când se încheie contractul privatului?».

Nesimţirea e mare în multe locuri, să ştiţi. Şi cred că în foarte multe companii de stat este mult loc de mai bine şi întotdeauna administrarea unor active de stat, din păcate, s-a dovedit că se face destul de prost, când acolo nu sunt puse nişte criterii corecte şi cinstite şi tendinţa de a le da la prieteni sau la un nivel de chirie sub cel de piaţă este destul de mare”, a punctat Bolojan.

Palatul Kiseleff/FOTO: Wikipedia/Dan Mihai Pitea

Palatul Kiseleff, clădirea care adăpostește sediul Exim Banca Românească, a fost inițial o casă boierească a familiei Candiano-Popescu.

În 1909, Regele Carol I a cumpărat vila și a transformat-o în reședință regală, făcută în stil neoromânesc, cu ajutorul arhitectului Grigore Cerchez.În această clădire au mai locuit Regele Carol al II-lea, Regina Elena, dar și fiul lor, Regele Mihai, când era copil. 

Clădirea a fost naționalizată în 1948 și a fost Centrul cultural al Ambasadei Rusiei. Aici a fost sediul ING Bank după Revoluție, apoi Exim Banca Românească a închiriat clădirea în 2013.

Tot vineri, premierul a anunțat că numărul de membri ai Comitetul Interministerial de Finanțări, Garanții și Asigurări-Eximbank- va fi redus de la 17 la 5, conform unei hotărâri adoptate de către Guvern.

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Oana Ioniță, moment de sinceritate. Cine e bărbatul căsătorit din showbiz pe care îl admiră: „Îmi plac oamenii frumoși”