Ministrul Mediului, Rovana Plumb, va discuta cu alegătorii înainte de a vota în Parlament proiectul Roşia Montană

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a declarat, sâmbătă, la Oradea, că votul din Parlament privind proiectul Roşia Montană va depinde de rezultatul consultărilor cu cetăţenii care au ales-o deputat.

„În ce priveşte decizia, decizia nu poate fi a unui singur om, eu sunt în Parlament, nu ca persoană fizică, ci trimisă de un număr de cetăţeni din Colegiul 2 Dâmboviţa, cu care voi avea o discuţie şi, în funcţie de mandatul pe care aceştia mi-l vor da, îmi voi da şi votul în Parlament“, a spus Rovana Plumb, citată de Mediafax.

Plumb a mai spus că în calitate de ministru a avut datoria de a introduce în noul proiect de lege noi măsuri care să asigure protejarea mediului.

„Vorbim despre un nou proiect, la care am lucrat ca ministru alături de echipa guvernamentală. Proiectul din perioada anterioară nu corespundea din punct de vedere al standardelor de mediu şi al intereselor naţionale. Am gândit un nou proiect pentru a obţine un acord care să corespundă tuturor cerinţelor de mediu europene şi internaţionale. Practic, prin acest nou proiect am preluat toate standardele de mediu şi am respectat toate cerinţele legislaţiei de mediu europene şi internaţionale pentru a nu avea un impact de mediu negative“, a mai spus Plumb.

Referitor la beneficiile economice pe care le-ar putea avea statul român în urma exploatării miniere de la Roşia Montană, ministrul Mediului a susţinut că, prin negocieri, a obţinut de la compania titulară a proiectului, dublarea garanţiilor în caz de „accident ecologic, pentru protejarea biodiversităţii şi reducerea la o treime a riscului de poluare cu cianuri“. 

„Am ridicat de la 76 de milioane de dolari la 146 milioane de dolari cuantumul garanţiilor de mediu, care vor acoperi închiderea şi reabilitarea minelor, a instalaţiilor de deşeuri şi monitorizarea post-închidere“, a spus ministrul.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, a declarat, vineri, că va convoca, împreună cu Crin Antonescu, luni, Birourile Permanente Reunite pentru a discuta despre constituirea Comisiei speciale pentru proiectul Roşia Montană.

În ultima săptămână, proteste faţă de acest proiect au avut loc la Bucureşti şi în alte oraşe din ţară.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie