Marius Lulea, prim-vicepreşedintele AUR, după ce Simion a pierdut alegerile: „România este astăzi un stat capturat”

0
Publicat:

Marius Lulea, prim-vicepreşedintele AUR, a transmis un mesaj în care mulţumeşte celor care l-au votat pe George Simion. Acesta susține că au oferit speranţă pentru milioane de români, iar acum vor munci ca să câştige şi încrederea celor care încă ezită.

George Simion, după anunțarea rezultatelor exit-poll Foto: Inquam Photos/Codrin Unici

Mulțumim tuturor românilor care ne-au acordat încrederea lor în turul al doilea al alegerilor prezidențiale. Numărul vostru impresionant transmite un mesaj clar: România tăcută există, are nevoie de speranță și cere să fie ascultată. Mulțumesc colegilor din partid - în doar patru ani am reușit ceea ce alții n-au izbutit în decenii: să construim al doilea partid al țării, capabil să propună un program de guvernare și un candidat cu șanse reale la Președinție”, a transmis Lulea într-o postare pe Facebook.

Reacţia acestuia vine după ce candidatul AUR la alegerile prezidenţiale, George Simion, a declarat la închiderea urnelor că este câştigătorul acestor alegeri şi că revendică victoria în numele poporului român.

Prim-vicepreşedintele AUR susține că „România este astăzi un stat capturat”.

Instituțiile sunt controlate politic, regulile democratice sunt încălcate, iar legea nu mai este respectată decât selectiv. În fața acestui haos organizat, noi am rămas verticali, consecvenți și hotărâți. Politica este o luptă continuă, iar forța noastră stă în determinarea de a trata fiecare bătălie ca pe una decisivă. George Simion este liderul care a demonstrat că știe să unească oameni, să creeze echipe și să inspire încredere. A reușit să ducă un partid născut din nevoia de dreptate până la obținerea a jumătate din încrederea românilor”, a mai adăugat el.

Acesta i-a mulțumit și lui Călin Georgescu pentru „lecția de maturitate și demnitate”, pe care ar fi oferit-o.

Vom continua să luptăm pentru România profundă, creștină, pentru o țară în care respectul față de strămoși, tradiții și valori să fie redat demnității naționale. Am oferit speranță pentru milioane de români. De acum vom munci ca să câștigăm și încrederea celor care încă ezită. Ne așteaptă provocări economice grele. România are nevoie urgentă de intervenție și de o direcție nouă. Noi suntem gata. Mergem mai departe”, a conchis el.

În urma alegerilor de duminică, 18 mai, Nicușor Dan a fost votat de aproximativ 6 milioane de români, iar George Simion de peste 5,1 milioane de oameni, potrivit AEP, în urma centralizării a 99,51% dintre procesele verbale.

Mai multe pentru tine:
Salariul pe care îl încasează un român, în Elveția: „Acum muncesc la pește congelat. 3 luni am fost în probe”. Ce cheltuieli lunare are?
Cele mai bune oferte la încălțămintea de iarnă: economisește peste 50% pe Otter înainte de Black Friday
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Black Friday 2025 la Various Brands: outfit complet de iarnă pentru femei, cu cea mai mare reducere. Idei de cadouri pentru sărbători
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Răsturnare de situație în cazul morții Andreei Cuciuc. Ce ascundea familia? Acuzații și dezvăluiri incredibile despre moartea adolescentei la Balul Bobocilor. La ce presiuni a fost supusă familia
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Există 21 de tipuri diferite de penisuri, spun studiile. Cum să ai parte de plăcere maximă, indiferent de formă
Black Friday toată luna la Mobila Laguna: reduceri care depășesc 70% și economii de peste 6.000 de lei pentru cumpărători
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală