Le Monde: Regele Mihai încă face clasa politică românească să se agite!

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Regele Mihai este numit omul săptămânii de către prestigiosul ziar francez "Le Monde", care a dedicat un articol de o pagină fostului suveran al României, în care îl numesc o figură emblematică a ţării.

"Împlineşte 90 de ani, dar încă face clasa politică românească să se agite", scrie Le Monde.

Jurnaliştii francezi scriu şi despre momentul când statul i-a retrocedat Regelui Palatul Elisabeta, unde în urmă cu decenii, comuniştii i-au cerut abdicarea. "Aici, în acest birou, i-am primit. Mi-au spus că, dacă nu voi abdica, vor ucide 1.000 de studenţi. Ce puteam să fac?", scrie Le Monde, citându-l pe fostul monarh.

"Fostul suveran, gonit de comunişti în 1947, a petrecut marea parte a vieţii sale în Elveţia, în aşteptarea unei reveniri la tron. În ciuda vârstei de 90 de ani, încă speră că monarhia va fi reinstaurată în ţara sa", mai scrie Le Monde.

Agenţia France Presse a scris că "Fostul rege al României Mihai se va adresa marţi Parlamentului de la Bucureşti cu ocazia împlinirii vârstei de 90 de ani, eveniment fără precedent în această ţară fostă comunistă care l-a înlăturat pe suveran în anul 1947, relatează duminică agenţia France Presse. Mihai de România este singurul supravieţuitor dintre şefii de stat din al Doilea Război Mondial.

Mai multe pentru tine:
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Performanțele unuia dintre cei mai buni salvatori din lume. Cum se antrenează pompierul care coordonează cea mai buna echipa de alpiniști de intervenție din România
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Mihai Viteazul nu a fost recunoscut ca domnitor al Transilvaniei. Cum îl vedea împăratul german și cum faima sa a devenit mortală
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian