Guvernul a trimis în Ucraina, până acum, alimente şi bunuri de strictă necesitate în valoare de peste 5 milioane de lei

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO: Guvernul României

Guvernul României a trimis în Ucraina, până în acest moment, ajutoare care constau în echipamente medicale, paturi de spital şi medicamente însumând 30 de tone, dar şi alimente şi alte bunuri de strictă necesitate în valoare de peste 5 milioane de lei.

„Medicamente, consumabile medicale, materiale sanitare, truse de urgenţe şi alte materiale de strictă necesitate pentru pacienţii din Ucraina, puternic afectaţi de agresiunea militară, au fost trimise astăzi autorităţilor ucrainene. Un nou transport de ajutoare umanitare a plecat din Bucureşti spre Siret, mulţumită donaţiilor oferite de  societatea civilă din România. 

Asemenea celorlalte acţiuni umanitare derulate în ultimele zile, sprijinul oferit astăzi de statul român s-a realizat în urma colaborării reprezentanţilor societăţii civile, organizaţiilor naţionale şi internaţionale şi structurilor guvernamentale implicate în Platforma ”Ucraina – Împreună ajutăm mai mult”, a transmis Guvernul, marţi, printr-un comunicat. 

Până la acest moment, sprijinul oferit Ucrainei a constant în trimiterea de ajutare ce constau în dispozitive şi echipamente medicale, paturi de spital, medicamente, însumând 30 tone, a transmis Executivul. De asemenea, către Ucraina au fost trimite alimente şi alte bunuri de strictă necesitate şi alimente, aflate în stocurile Rezervelor de Stat, materiale de subzistenţă în valoare de peste 5 milioane de lei.

„Guvernul României susţine eforturile societăţii civile şi va continua să se implice pentru a facilita transmiterea tuturor ajutoarelor mobilizate către poporul ucrainean. Platforma ”Ucraina – Împreună ajutăm mai mult”, disponibilă la acest link https://bit.ly/3K1mb3s, poate fi accesată de către voluntarii şi entităţile private care vor să doneze. 

Mulţumiri tuturor celor care se alătură acţiunilor de sprijin pe care românii îl oferă cetăţenilor ucraineni, greu încercaţi de agresiunea militară rusă!”, se mai arată în comunicat. 

Mai multe pentru tine:
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Analiza medicală tot mai cerută de pacienți. „Cunoașterea valorii ajută doctorul să ajusteze agresiv ceilalți factori de risc”
Bătălie strânsă la Capitală. Fragmentarea votului dă șanse nesperate unui outsider. Cine ar putea fi de această dată candidatul anti-sistem
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău