Ghiţă, întrebat dacă fratele său e vinovat: Nu cunosc bine cazul; sunt convins că nu e nimic grav

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Deputatul Sebastian Ghiţă a fost întrebat, luni, dacă fratele său este vinovat în cazul în care procurorii au demarat percheziţii la firma acestuia, el arătând iniţial, că nu cunoaşte bine cazul, ulterior declarându-se convins că nu s-a întâmplat nimic grav.

”Nu cunosc bine cazul. Azi am fost sunat din presă, înainte să înceapă percheziţiile, probabil că se ştia în presă de subiect. După ce m-a sunat presa, am încercat să aflu mai multe detalii”, a spus Ghiţă.

El a arătat că, din câte a înţeles, procurorii doresc să obţină nişte documente despre un proiect în care a participat şi acea firmă a fratelui său.

”Eu sunt convins că nu s-a întâmplat nimic grav acolo şi că oamenii se vor lămuri”, a spus Ghiţă.

Întrebat dacă se simte ca Traian Băsescu cu fratele său, Ghiţă a spus că nu ştie dacă există o apropiere sau nu.

”Dar nu avem ce să facem într-o astfel de situaţie. E foarte important ca toate documentele să fie puse la dispoziţia procurorilor, iar toţi cei din companii trebuie să colaboreze şi să spună tot ce cunosc despre respectivele cazuri”, a spus Ghiţă.

El a arătat că ”nu-şi dă seama” dacă nu cumva un denunţ al unor oameni care ”doresc să scape de anumite fapte” nu i-a făcut pe procurori să meargă şi să verifice ”alte piste şi alte zone”.

”Cred că procurorii îşi vor da seama în valul acesta de denunţuri care sunt denunţurile pe care unii le fac ca să nu ajungă în închisoare şi care sunt denunţurile care arată fapte de corupţie sau probleme”, a spus Ghiţă.

El a spus că Udrea a fost ”glumeaţă” atunci când a relatat despre persoana sa că îi va împuşca pe cei care îi vor face rău fratelui său.

”Doamna Udrea uneori e glumeaţă. Vă daţi semaa că este o chestiune absolut aberantă, nu poate fi vorba de aşa ceva. Mi se pare o trăsnaie, mi-e greu să dau un răspuns la o astfel de afirmaţie”, a spus Ghiţă.

Întrebat dacă ia în calcul să se retragă din Comisia SRI, având în vedere că este cercetat penal şi se află sub control judiciar, Ghiţă a precizat, iniţial, că nu vede de ce cercetările procurorilor ar reprezenta o problemă.

”Viaţa de după Revoluţie a făcut ca mulţi cetăţeni ai ţării cu demnităţi mai mari sau mai mici să fie cercetaţi: Am votat un preşedinte cercetat penal - domnul Băsescu, am avut situaţii cu prim-miniştri, preşedinţi, acuze de la ANI, de la DNA. Nu văd de ce cercetări ale procurorilor pot reprezenta o problemă. Toţi trebuie să ne obişnuim ca atunci când procurorii fac anchete şi cercetează lucrurile, trebuie să aşteptăm răbdători ca dânşii să afle adevărul”, a spus Ghiţă.

El a admis că reflectează la retragerea sa din Comisia de control SRI şi că va lua o decizie în perioada următoare.

”Am să iau această decizie în perioada următoare, dar să ştiţi că reflectez la acest subiect din două motive. Unu: pentru că intenţionez să sprijin construcţia unui nou partid şi, aşa cum s-a întâmplat cu televiziunea, n-aş vrea să se spună că este partidul SRI-ului şi televiziunea SRI-ului. Şi de aceea nu cred că apropierea mă ajută nici pe mine, nici pe dânşii”, a spus Ghiţă.

El s-a referit şi la al doilea motiv, arătând că menţinerea postului de membru al Comisiei ar putea creea ideea că este ”ajutat”.

”Doi: într-adevăr, poate apărea ideea şi pot apărea suspiciuni că, prezent în Comisia SRI, aş putea fi ajutat, cu toate că mă aştept ca, odată votat, domnul Hellvig să fie un factor de echilibru între forţele politice şi să nu folosească serviciul ca instrument politic”, a adăugat Ghiţă.

El a precizat că va participa marţi la şedinţa Comisiei SRFI în care va fi audiat Eduard Hellvig, propus de preşedintele Klaus Iohannis pentru funcţia de director SRI.

Mai multe pentru tine:
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie