Dragnea, despre reacţiile faţă de modificările la legile justiţiei: S-au grăbit toţi, inclusiv preşedintele

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Laura Codruţa Kovesi  şi  Liviu Dragnea, la o recepţie cu ocazia Zilei Naţionale a Franţei / FOTO Inquam Photos / George Călin / 14 iulie 2017

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a comentat, joi, reacţiile generate de modificările la legile justiţiei anunţate de către ministrul Tudorel Toader, apreciind că ”s-au grăbit toţi, inclusiv preşedintele” şi spunând că reacţia instantanee la nişte propuneri enunţate i se pare o abordare ori pur personală, ori superficial.

”Mie mi se pare că s-au grăbit toţi, inclusiv preşedintele”, a afirmat Dragnea.

Întrebat dacă ştia de propunerile pe care le-a anunţat ministrul Toader, liderul PSD a răspuns: ”Nu, nu ştiam. Ştiam doar că va ieşi pe 23 august. Am stat deoparte şi foarte bine am făcut”.

Chestionat care a fost prima sa reacţie faţă de modificările anunţate, liderul PSD a spus că el nu reacţionează imediat, nu se năpusteşte.

”Noi vorbim aici de nişte propuneri care vor deveni proiecte de legi, doar proiecte de legi şi vor fi dezbătute în Parlament, aşteptate de foarte mulţi oameni şi de societate. Ca cineva, indiferent ce experienţă are, să reacţioneze instantaneu, după câteva ore, mie mi se pare o abordare ori pur personală, ori superficială. O să-şi dea cu părerea specialiştii, corpuri profesionale. Abia atunci o să analizăm în Parlament toate punctele de vedere, inclusiv ce o să gândească parlamentarii”, a adăugat Liviu Dragnea.

Preşedintele social-democraţilor a precizat că, în opinia sa, ministrul Justiţiei a procedat corect, pentru că nu era corect să prezinte proiectele de lege înainte ca acestea să ajungă la CSM: ”Eu cred că a fost foarte riguros şi a respectat procedura. CSM este prima instituţie care trebuie să primească în mod oficial acele proiecte, nu noi”.

În legătură cu faptul că preşedintele Iohannis a criticat foarte dur aceste proiecte, iar Comisia Europeană a spus că trebuie păstrat caracterul ireversibil al independenţei justiţiei, Liviu Dragnea a replicat: ”Doamne ajută! Vrem acelaşi lucru. Nu am înţeles foarte bine supărarea domnului preşedinte, pentru că, repet, sunt nişte principii aici. Nici nu vreau să mă bag în comentarii. Avem mult timp şi multe ocazii să comentăm aceste proiecte de legi”.

”Eu propun să fim mai calmi şi să aşteptăm proiectele de legi şi atunci să vedem în ce formă se dezbat în afară de comisiile parlamentare”, a adăugat preşedintele Camerei Deputaţilor.

El a spus că ”anul acesta sigur intră în Parlament”.

Întrebat dacă susţine propunerile MJ, Dragnea a declarat: ”Am spus că aştept proiectele. Un set de principii este important, dar până la urmă proiectele de legi sunt foarte importante. O să înceapă dezbaterile şi, ca şi dumneavoastră, o să ne gândim serios. Dar eu pe ministrul Toader îl susţin, îi susţin expertiza, experienţa, pregătirea, dar o să discutăm despre fiecare propunere legislativă în parte când o să avem proiectele de legi”.

Despre protestele din stradă, Liviu Dragnea a declarat: ”Sincer, nu am înţeles împotriva a ce protestează. Cu toată sinceritatea vă spun. Am înţeles că mulţi sunt supăraţi pentru că în acest set de principii este şi propunerea ca numirea procuorului şef să nu mai fie făcută de preşedinte, ci de CSM. Bun, e un punct de vedere. Eu, în toamnă, am spus că nu sunt de acord cu opinia domnului Tăriceanu, susţinând tot ideea de a rămâne trei entităţi pe acest circuit de numiri. Dar asta nu înseamnă că trebuie să mă năpustesc pe un om care a anunţat un set de principii. Este doar începutul unui proces legislativ”.

”Eu nu mi-am schimbat viziunea. Am spus un punct de vedere atunci. Niciun ministru nu este robot, toţi avem opinii. Trebuie să facem efortul, să avem capacitatea de a gestiona dezbateri civilizate, nu cu patimă şi nu apărând interese persoanale”, a mai declarat Dragnea. 

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”