Documente şi contracte aferente proiectului Roşia Montană. Lista publicată de Ministerul Economiei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministerul Economiei a publicat contractele încheiate între statul român şi compania Roşia Montană Gold Corporation (RMGC), semnate în intervalul 1997- 2011.

Premierul Victor Ponta a anunţat că ministrul Dan Şova va prezenta miercuri toate documentele semnate de statul român şi RMGC din ultimii 14 ani. Premierul a mai spus că se teme de reacţia investitorilor străini, odată cu eşecul proiectului Roşia Montană.

„În 1999 s-a acordat licenţa de exploatare pentru Minvest, în 2000 aceasta a fost transferată către Roşia Montană. De atunci încoace s-au defăşurat negocieri, discuţii, o să-l pun pe domnul Şova vă va pune mâine la dispoziţie toate documentele din aceşti 14 ani. Vă punem la dispoziţie absolut tot, nu mai e nimic secret în acest moment“, a susţinut Ponta.

Premierul a vorbit şi de despăgubirile pe care le poate cere Roşia Montană Gold Corporation. „Nu pot şi nu am de gând să fiu avocatul cuiva care dă în judecată statul român, spun doar că acest lucru probabil că se va întâmpla. Sunt evaluări făcute (asupra eventualelor despăgubiri, n.r.), sunt evaluări făcute de până la două miliarde de dolari calculate de către companie, însă nu vreau să vorbesc eu în numele celor care eventual vor acţiona în judecată statul român, eu aş vrea să nu plătim nimic“, a mai spus Ponta.

Premierul Victor Ponta a declarat, în deschiderea şedinţei de Guvern, că Executivul a luat decizia corectă atunci când a decis să iniţieze un proiect legislativ dedicat proiectului Roşia Montană.

„Cred în continuare că cea mai bună decizie era ca Proiectul Roşia Montană să treacă prin Parlament. După 15 ani, cred că Guvernul a făcut ceea ce trebuia, a prezentat Parlamentului, organul suprem de legitimitate, proiectul de exploatare. Trebuie explicate consecinţele în acest caz, responsabilitatea este a noastră“, a spus Ponta în şedinţa de Guvern.

Contract de Societate 1997

Statut Euro Gold Resources 1997

Act Aditional Nr.1 Euro Gold Resources 1997

Acte Aditionale 2 3 4 Eurogold Resources 1998 1999

Act Constitutiv Rosia Montana Gold Corporation 2000

Acte Aditionale RMGC 2001

Act Aditional RMGC 2002

Act Aditional RMGC 2003

Act Aditional Nr.11-2004

Act Aditional Nr.12-2004

Act Aditional Nr.14-2004          

Act Aditional Nr.14-2005

Act Aditional Nr.15 Si 16-2005

Act Aditional Nr.20-2006

Act Constitutiv 2007

Act Aditional RMGC 2010 1

Act Aditional RMGC 2010 2

Act Constitutiv RMGC 2010

Act Constitutiv RMGC 2011 1

Act Constitutiv RMGC 2011 2

Mai multe pentru tine:
Mitul „Grasă şi frumoasă“. Metode de slăbit din alte timpuri: de la scaunul electric la dormitul agățat în frânghii și hipnotism
„E moarte lentă”. Românul care și-a dat demisia de la Amazon: „Am clacat psihic, m-a terminat. Am plecat”
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla