Cristian Preda, despre Antonescu: „Îşi hrăneşte ambiţia doar cu crize politice“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cristian Preda Foto Arhiva Adevărul

Europarlamentarul PDL Cristian Preda a scris pe blogul personal că atitudinea liderului PNL faţă de intenţia premierului de a o numi pe Laura Codruţa Kovesi la DNA este anti-europeană şi confirmă faptul că îşi hrăneşte ambiţia doar cu crize politice.

„Antonescu a făcut publică opoziţia sa faţă de depăşirea crizei de la vârful parchetelor.Nu a mers până acolo încât să propună un nume pentru portofoliul Justiţiei, pentru a bloca astfel acţiunea premierului, hotărât – după multe luni de amânare – să îşi ţină promisiunea făcută lui Barroso. Şeful PNL a ţinut, totuşi, să sugereze că demersul raţional al premierului ameninţă USL. Confirmând faptul că îşi hrăneşte ambiţia doar cu crize politice, Antonescu îşi consolidează astfel profilul anti-european“, a precizat Cristian Preda.

El a mai scris că, în urmă cu patru zile, i-a solicitat Monei Pivniceru să prezinte un bilanţ al activităţii în fruntea ministerului Justiţiei şi că cererea sa a fost ignorată.

„A furnizat, în schimb, o succintă explicaţie a mandatului dnei. Pivniceru dl. G.C.L. Antonescu, cel care a impus-o ca ministru. Mona Pivniceru a greşit, consideră şeful penelist, fiindcă “a luat în serios ce s-a discutat la Comisia Europeană”. Era avută în vedere solicitarea de numire a şefului DNA şi a Procurorului General“, mai spune Preda, care este de părere că Pivniceru a eşuat lamentabil, propunând două nume care n-au primit sprijinul CSM.

Liderul PSD, premierul Victor Ponta, nu exclude varianta ca fostul procuror general Laura Codruţa Kovesi să fie numită la conducerea Direcţiei Naţionale Anticorupţie, adăugând că nu va demisiona din postul de prim-ministru dacă această persoană, considerată "omul lui Băsescu", va fi numită la DNA.

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, duminică seară, că, în cazul în care premierul Victor Ponta o va desemna pe Codruţa Kovesi la şefia DNA, se pune întrebarea ce se întâmplă în continuare, adică dacă se rupe USL, el spunând că "poate e şi asta o variantă", deşi are îndoieli.

 

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €