Cristian Buşoi: PSD exagerează copios! Invitaţii mei în Parlamentul European n-au creat scandal. Îmi cer scuze însă că s-a scandat „Letiţia“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Eurodeputatul Cristian Buşoi a revenit cu precizări după ce directorul Muzeului Ţăranului Român a susţinut că invitaţii liberalului ar fi făcut „scandal“ într-un avion. Alesul PNL susţine că e o „exagerare“ ceea ce a prezentat directorul MŢR şi îşi cere scuze că s-au făcut glume pe seama Vioricăi Dăncilă.

„Deşi subiectul scandărilor pe care grupul meu de invitaţi în Parlamentul European le-a făcut în avion poate părea neimportant, nu este. Este copios exagerat ca să se arate cum este terorizat PSD prin scandări antiDragneaDăncilă, chiar şi în avion, din partea oamenilor din PNL. Dar asta nu s-a întâmplat“, susţine Buşoi într-un mesaj pe Facebook, unde se semnează  „europarlamentar PNL, participant civilizat la campania electorală“. 

„Cred într-o conduită civilizată! Şi în campanie şi în afara campaniei. Cei care mă cunosc, jurnalişti, colegi de partid, colegi din Parlamentul European ştiu asta. Şi mai ştiu că mi-aş cere scuze pentru o abatere de la o conduita corectă, cum ar fi chiar şi atunci când un grup oameni ar scanda tare într-un avion mai în glumă, mai în serios, o lozincă împotriva unui guvern pe care, aşa cum spunea doamna premier, «românii îl iubesc».  Vreau însă să fie foarte clar: avionul nu a fost oprit din cauza grupului, nu a adresat nimeni injurii nimănui, nu a protestat nimeni în legătură cu condiţiile din avion. Este o exagerare a directorului MŢR, care vrea probabil să se pună mai bine cu guvernanţii. S-a scandat, probabil în glumă, deşi chiar este serios, despre «ţara Letiţia», lucru care este regretabil că a apărut. Mă refer la scandări, nu la «ţara Letiţia»“, a continuat preşedintele PNL Bucureşti.  

Directorul Muzeului Ţăranului Român, Virgil Ştefan Niţulescu, a povestit că cei 55 de invitaţi ai eurodeputatului Cristian Buşoi la Bruxelles au făcut scandal în avion în drumul spre Bucureşti. „O atmosferă de stadion, de Liga a III-a, urlete, glume proaste şi înjurături“, a descris Niţulescu atmosfera din avion.

Mai multe pentru tine:
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Șifonată și nepieptănată, Meghan Markle a bifat prima apariție cu Prințul Harry, după reuniunea lui cu Regele Charles
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Mutare importantă pe piața imobiliară. Grupul Avangarde analizează preluarea Nordis: „Vom lua o decizie până la sfârşitul acestui an”
Eclipsa solară din 21 septembrie 2025 deschide un nou capitol pentru fiecare semn zodiacal
Tendința de toamnă 2025 pe care nu o poți ignora. Pantalonii maro înlocuiesc blugii
Marea tristețe a lui Irinel Columbeanu, după ce Irinuca a defilat pe podiumul de modă, fără știrea lui: „Vrea s-o vadă medic, nu fotomodel, ca mama ei”
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
25 Femei Relevante 2025:Ada Lupu Hausvater, directorul Teatrului Național Timișoara, despre leadership feminin, carieră și autenticitate
Calendar 21 septembrie: 1990 - Tribunalul Militar l-a condamnat pe Nicu Ceaușescu la 20 de ani de închisoare, 10 ani de interdicție a unor drepturi și degradare militară