Ciolacu despre condamnarea lui Mircea Drăghici: Nu o să comentez vreo decizie a instanţei. A plecat primul din partid după ce am devenit eu lider interimar al PSD

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Marcel Ciolacu, în studioul Adevărul Live  FOTO Adevărul

Marcel Ciolacu a declarat, întrebat despre cazul fostului trezorier al PSD Mircea Drăghici, care a fost condamnat la cinci ani de închisoare, în primă instanţă, că nu va comenta vreodată o decizie a instanţei. Acesta a adăugat că fostul său coleg de partid a plecat printre primii din PSD, după ce a devenit preşedinte interimar al formaţiunii.

„În primul rând nu am comentat şi nu o să comentez vreo decizie a instanţei. În al doilea rând, fostul meu coleg ştiţi că a plecat cred că primul din partid după ce am devenit eu preşedinte interimar al partidului. Iar în al treilea rând, privind decizia să se constituie cineva parte civilă, e o decizie a avocaţilor, a juridicului, nu e a preşedintelui partidului“, a afirmat Marcel Ciolacu, întrebat joi, 15 octombrie, despre condamnarea lui Mircea Drăghici şi de ce PSD nu a vrut să se constituie parte civilă, chiar dacă partidul a fost păgubit.

Preşedintele PSD a explicat, referitor la faptul că partidul nu s-a constituit ca parte civilă că „a fost o decizie continuată“.

„Era o decizie luată de fosta conducere. Aşa au preluat avocaţii şi aşa s-a decis“, a mai explicat Ciolacu.

Deputatul Mircea Drăghici, fost trezorier al PSD, a fost condamnat la cinci ani de închisoare, în primă instanţă, pentru infracţiunea de utilizare a subvenţiilor în alte scopuri decât cele pentru care au fost acordate şi pentru cea de delapidare în dosarul în care a fost acuzat că a utilizat suma de 380.000 euro provenită din subvenţia acordată PSD de către AEP, pentru a-şi cumpăra un imobil.

În plus, fostul trezorier al PSD are, conform senţinţei pronunţate de ICCJ, interdicţii în ceea ce priveşte dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în oricare alte funcţii publice; dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat; dreptul de a ocupa funcţia, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfăşura activitatea de care s-a folosit pentru săvârşirea infracţiunii şi dreptul de a ocupa o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public, pe o perioadă de 3 ani, după executarea pedepsei principale.

Mai multe pentru tine:
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Alimentul de care Fuego nu se atinge: „Cel mai nociv pentru ființa umană”. Îi îndeamnă pe toți să-l evite
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
„Salvatorii” controversați care au sucit mințile românilor. Cum au ajuns să fie venerați de milioane de oameni
Defectele care i-au condamnat pe români la sărăcie. Cum au frânat dezvoltarea țării ignoranța, corupția și superstițiile