Valoarea tranzacţiilor imobiliare a crescut de patru ori în acest an, la 1,2 miliarde de euro

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Valoarea tranzacţiilor imobiliare a crescut în acest an la 1,2 miliarde de euro, de la 300 milioane de euro în 2013, 45% din total reprezentând achiziţii de proiecte de retail, iar 30% de birouri, potrivit DTZ Echinox, care estimează pentru anul viitor mai multe tranzacţii pe piaţa de birouri.

Segmentul industrial a atras 15% din tranzacţiile din acest an, iar achiziţiile de terenuri 10% din total.

"Considerăm că acesta este doar începutul unei perioade mai lungi în care piaţa de investiţii va creşte constant an de an. Fondurile instituţionale care cu ani în urmă nu considerau România o piaţă viabilă sunt acum active şi în căutarea de proprietăţi generatoare de venit. Cei mai importanţi jucători au fost NEPI pe zona de retail şi Globalworth (compania controlată de omul de afaceri Ioannis Papalekas, n.r.), în zona de birouri, însă noutatea este că aceştia nu mai sunt singurii care fac oferte, ci au concurenţi competitivi care îi determină să ofere preţuri agresive", a declarat Răzvan Sin, şeful departamentului capital markets din cadrul DTZ.

În opinia sa, investitorii noi iau mai greu decizia de cumpărare pentru că nu cunosc piaţa.

"Investitorii noi nu cunosc piaţă şi nu pot să vadă care este chiria sustenabilă pe piaţa de birouri, când sunt atât de multe proiecte în dezvoltare. Când văd că se dezvoltă atât de mult în Barbu-Văcărescu şi cât de multe terenuri sunt de vânzare în Vest, nu pot să estimeze chiria sustenabilă. Nu cred că vom mai vedea tranzacţii importante fără a se lua în calcul chiria sustenabilă. Retailul este sustenabil din acest punct de vedere pentru că nivelul chiriilor s-a ajutat din mers", a adăugat Sin.

Reprezentanţii DTZ estimează că anul viitor clădirile de birouri vor fi ţinta investitorilor deoarece pe segmentul de retail nu există active atractive.

"Nu cred că vom vedea tranzacţii pe retail anul viitor pentru că nu există proiecte pentru investitorii mari.

Proprietarii AFI sau Băneasa (centrele cele mai performante din ţară, n.r.) simt că este un moment de consolidare a pieţei şi nici nu sunt presaţi să vândă. Pe birouri există mai multe şanse să vedem tranzacţii", a arătat Sin.

DTZ estimează că va încheia în acest an cu afaceri cu circa 10%, la 2,5 milioane de euro, iar pentru 2015 şi-a bugetat 3,3 milioane de euro.

Mai multe pentru tine:
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Alexandre Grimaldi, fiul cel mare al Prințului Albert de Monaco, a impresionat la Monte Carlo alături de Eva Longoria
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Bărbat din București, păcălit de iubit: a contractat două credite în valoare totală de 100.000 de lei pe numele lui
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”