Sucul de portocale a înregistrat scumpiri enorme din cauza recoltelor slabe din SUA

0
Publicat:

Cotaţiile la sucul de portocale au urcat marţi la cel mai ridicat nivel înregistrat de la debutul tranzacţionării contractelor futures la bursa de la New York, în 1966, în contextul în care prognozele referitoare la o recoltă slabă de portocale în SUA, Brazilia şi Mexic au stimulat interesul investitorilor în acest produs.

Sucul de portocale se scumpește Foto: Shuttertsock

Contractele futures la concentrat de suc de portocale congelat (FCOJ) la bursa Intercontinental Exchange au atins maximul istoric de 4,17 dolari per livră (o livră este echivalentă cu 0,4536 kilograme nr.) în timpul şedinţei de tranzacţionare, pentru ca la final să coboare până la 3,83 dolari per livră. De la începutul anului şi până în prezent acest contract a crescut cu 90%.

„Uneori, aceste pieţe depăşesc cele mai absurde aşteptări ale noastre. Cine se aştepta la un preţ de patru dolari la sucul de portocale? Profitul potenţial de pe urma acestor tranzacţii este uluitor”, spune Dave Reiter, trader la Reiter Capital Investments LLC, referindu-se la poziţia asumată de unii investitori cu privire la acest contract.

Însă dincolo de tranzacţiile în scop speculativ, fundamentele arată spre o producţie redusă în principalii trei mari cultivatori de portocale, Mexic, SUA şi Brazilia, din cauza evoluţiilor meteo nefavorabile şi a dăunătorilor.

Departamentul american al Agriculturii (USDA) susţine că recolta din 2022-23 a fost cea mai slabă din ultimii 56 de ani, în principal din cauza răspândirii unui dăunător denumit huanglongbing (-boala dragonului galben-nr.). O altă lovitură la adresa stocurilor a venit din partea uraganelor repetate care au lovit Florida, cel mai mare stat producător de portocale din SUA.

Ibiapaba Netto, director la CitrusBR, asociaţia care îi reprezintă pe producătorii brazilieni de suc, spune că o inversare a actualei situaţii de ofertă limitată va avea nevoie de timp şi nu există nicio certitudine că se va întâmpla. Brazilia are o pondere de 75% din comerţul mondial cu suc de portocale.

Netto a spus că producătorii de fructe se tem să investesc pentru a extinde livezile de portocale din cauza bolii dragonului galben. „Cea mai mare recoltă a noastră a fost în urmă cu cinci ani. Suntem într-o situaţie în care stocurile sunt practic la zero”, a spus Ibiapaba Netto.

Mai multe pentru tine:
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Un angajat al Departamentului de Stat al SUA, concediat pentru că a ascuns o relație cu o chinezoaică
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Cum a rămas un israelian fără 5.500 de euro după ce a călătorit cu un român de la Sibiu la Iași
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”