PIB-ul a scăzut cu 0,7% în trimestrul al III-lea

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Produsul Intern Brut a scăzut în trimestrul al treilea cu 0,7% faţă de aprilie-iunie şi cu 2,3% faţă de trimestrul trei din 2009. După primele 9 luni, declinul faţă de ianuarie-septembrie 2009 a fost de 2,3%, potrivit Institutului Naţional de Statistică.

Conform primelor estimări, PIB-ul în trimestrul III 2010 a fost, în termeni reali, mai mic cu 0,7% comparativ cu trimestrul II 2010. Faţă de trimestrul corespunzător din anul 2009, Produsul intern brut a înregistrat o scădere cu 2,5% pe seria brută şi cu 2,3% pe seria ajustată sezonier, se arată într-un comunicat al INS, citat de Mediafax.

În primele nouă luni, PIB s-a redus cu 2,3% pe seria ajustată sezonier şi cu 1,9% pe seria brută, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2009.

Datele prezentate sunt "estimările semnal" ale INS. Institutul va anunţa varianta provizorie a indicatorilor la 2 decembrie.

Scăderea, prevăzută de analiştii economici

Evoluţia PIB a fost anticipată de analişti. Un sondaj intern al Asociaţiei Analiştilor Financiar-Bancari din România, dat publicităţii miercuri, arăta că PIB a scăzut în trimestrul al treilea cu 0,7% şi cu o rată anuală de 2,3%. Asociaţia se aşteaptă ca economia să se reducă şi în ultimele trei luni ale anului, cu 0,1% rată trimestrială şi 2,5% rată anuală.

În aprilie-iunie 2010, economia a crescut cu 0,3% comparativ cu trimestrul anterior.

Autorităţile române, FMI şi CE estimează că pe ansamblul anului PIB se va reduce cu circa 2%, iar anul viitor va creşte cu 1,5%.

Mai multe pentru tine:
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Hemoragie post-partum tratată în Germania. „Fiecare minut pierdut scade dramatic șansa la viață”
Cum s-a născut mândria agriculturii socialiste românești. Utilajul de legendă pentru care tovarășii s-au dat de ceasul morții să „fure” modele din Occident
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian