Nintendo: pierderi de 800 de milioane de dolari. De patru ori mai mari decât estimările iniţiale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Compania japoneză producătoare de jocuri video şi console se aşteaptă la pierderi de circa trei ori mai mari decât anticipase până acum. Motivele sunt stabilitatea yenului la un nivel ridicat faţă de dolar (veniturile obţinure astfel în afara Japoniei fiind mai mici) şi vânzările slabe ale ultimei console lansate.

Nintendo, creatorul seriei Mario şi a platformei Wii se aştepta pentru acest an fiscal la pierderi de 260 milioane de dolari (200 milioane de euro), notează publicaţia financiară „Financial Times”.

Citeste aici despre primele pierderi Nintendo in 31 de ani

Economiştii se aşteptau la pierderi mai mari, de 290 milioane de euro, dar ultimele estimări ale Nintendo depăşesc cu mult prognozele acestora. Compania japoneză şi-a modificat estimările de pierderi, majorând cifra până la nivelul de 800 milioane de dolari (echivalentul a aproximativ 600 milioane de euro). Pierderile sunt cauzate de interesul consumatorilor pentru smartphoneuri şi tablete şi renunţarea la console pentru jocuri video, ca Wii şi 3DS.

Compania japoneză nu este singura afectată. Întreaga industrie a jocurilor video se află în scădere – în ultima perioadă nu au fost lansate console care să concureze cu iPhone şi iPad ale Apple, pentru care jocurile costă doar o mică parte din preţul pentru jocurile destinate consolelor. În U.S.A., cea mai mare piaţă de jocuri video din lume, vânzările de aplicaţii şi accesorii au scăzut cu în medie cu 21% pe an, ajungând în decembrie la 4 miliarde de dolari.

Nintendo nu a înregistrat niciodată pierderi, din 1981, când a avut primele venituri. Acum se aşteaptă la scăderi ale vânzărilor consolei 3DS, lansată în februarie 2011, de la 16 milioane de unităţi la 14 milioane, iar banii câştigaţi şi sunt mai puţin şi fiindcă preţul 3DS a fost redus în septembrie cu până la 40%.

Nici Wii nu stă mai bine. Lansată în 2006, s-a bucurat de o impresionantă popularitate, însă acum începe să piardă teren în defavoarea concurenţei. Vânzările de Wii au scăzut cu 55% în decembrie faţă de anul trecut, şi nu s-a vândut decât un milion de unităţi. Nintendo intenţionează să revitalizeze Wii prin lansarea următoarului model, Wii U, care probabil va fi lansat în a doua jumătate a acestui an.

Preţul acţiunilor Nintendo a scăzut cu 56% anul trecut, când a devenit evident că 3DS nu va înregistra vânzări pe măsura aşteptărilor.

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Biserica din Capitală care ascunde un secret despre Arsenie Boca. Dan Negru, dezvăluiri surprinzătoare: „E lăsat aici. Să vi-l arăt”
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima