Înscrierea imobilelor în cartea funciară va fi mai simplă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Au fost eliminate o serie de acte din documentaţiile cadastrale

Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI) a simplificat modalitatea de înscriere a imobilelor în evidenţele de cadastru şi carte funciară.

Principalele modificări vizează eliminarea unor acte din documentaţiile cadastrale şi vin ca urmare a dialogului dintre ANCPI şi partenerii săi (notari, persoane fizice şi juridice autorizate să execute lucrări de specialitate în domeniul cadastrului).

ANCPI, instituţie aflată în subordinea Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei (MLPDA), a modificat Regulamentul de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară, aprobat prin Ordinul directorului general al Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară nr. 700/2014.

Astfel, noul act normativ prevede, în cazul cererilor înregistrate în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară, reintroducerea referatului de completare care va cuprinde solicitările inspectorului de specialitate şi/sau pe cele ale registratorului de carte funciară. Termenul de rezolvare a solicitărilor din referatul de completare este de cinci zile de la comunicarea documentului.

O altă modificare se referă la eliminarea obligaţiei de a depune la documentaţia cadastrală extrasul de carte funciară.

Totodată, din documentaţia cadastrală poate lipsi, în anumite condiţii, şi procesul-verbal de vecinătate. Documentul nu va mai fi necesar dacă suprafaţa măsurată este mai mare cu până la 2% faţă de suprafaţa din acte sau cea înscrisă în cartea funciară.

De asemenea, semnarea procesului-verbal de vecinătate nu mai este necesară:

- pe latura împrejmuită;

- în cazul în care pentru imobilul învecinat a fost semnat un proces verbal de vecinătate cu imobilul în cauză;

- pe latura învecinată cu elemente stabile în timp (drumuri, canale, căi ferate etc.);

- pe latura neîmprejmuită dacă limita corespunde cu limita imobilului vecin care este deja înscrisă în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară;

- pentru imobilele cuprinse în planurile parcelare întocmite în sistem de coordonate Stereografic 1970, aflate în baza de date a oficiului teritorial.

Potrivit noilor prevederi, nesemnarea procesului-verbal de vecinătate nu împiedică înscrierea imobilului în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară sau actualizarea datelor acestuia. Astfel, în cazul în care vecinul nu se prezintă pentru a semna procesul verbal de vecinătate, proprietarul poate da o declaraţie notarială care va înlocui procesul verbal. Pe de altă parte, refuzul semnării procesului-verbal de vecinătate de către proprietarul imobilului vecin constituie motiv de respingere a cererii.

Ordinul privind modificarea Regulamentului de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară a fost publicat în Monitorul Oficial al României nr. 346/29.04.2020.

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor