Încă o privatizare ratată: belgienii de la bpost nu au mai depus o ofertă angajantă pentru preluarea Poştei Române. Guvernul va reanaliza strategia

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Compania belgiană bpost nu a depus oferta angajantă pentru preluarea Poştei Române, până marţi, termenul limită, Guvernul urmând să reanalizeze procesul de privatizare a companiei.

Privatizarea Poştei era pe lista agreată de către autorităţi cu Fondul Monetar Internaţional şi Comisia Europeană.

Statul a restructurat compania, iar aceasta s-a lansat de curând şi în afaceri cu asigurări ca broker, negociind, în acelaşi timp parteneriate cu mai multe bănci. 

La începutul lunii septembrie, Alexandru Petrescu, declara că negocierile dintre Poşta Română şi Nextebank au ajuns în etapa finală, iar intermedierea produselor şi serviciilor bancare la ghişeele Poştei Române va începe anul viitor.

Compania Naţională Poşta Română a înregistrat anul trecut un profit net de 22,8 milioane de lei, după cinci ani de pierderi. Operatorul naţional de servicii poştale înregistra, la 31 decembrie 2014, o cifră de afaceri de 1,12 miliarde de lei şi un câştig net de 22,8 milioane de lei.

 Pentru 2015, compania ţinteşte menţinerea în marja de profit, concomitent cu implementarea unui plan amplu de investiţii, în valoare de peste 55 de milioane de lei, strategie care va continua şi în 2016.

În primele şapte luni ale anului, Compania Naţională Poşta Română a înregistrat un profit net de 18,3 milioane de lei, la venituri de 655 milioane lei.

Poşta Română este deţinută de statul român, prin Ministerul pentru Societatea Informaţională, în proporţie de 75%, şi de Fondul Proprietatea (FP) în proporţie de 25%. Compania deţine cea mai mare reţea de distribuţie la nivel naţional, însemnând peste 80% din totalul subunităţilor poştale care operează în prezent în România.

Anul trecut, autorităţile au ales bpost pentru vânzarea a 51% din acţiunile Companiei Naţionale Poşta Română.

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!