Iberdrola va începe în martie instalarea primelor sale turbine eoliene în România

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Iberdrola, cel mai mare producător de energie eoliană din Europa, va începe în luna martie instalarea primelor sale turbine eoliene în România, în localitatea Valea Dacilor din Dobrogea, a declarat astăzi directorul pentru România al grupului energetic spaniol, Adrian Goicea, în cadrul unei conferinţe pe tema energiei eoliene.

"Vrem să terminăm acest proiect de 80 MW în 2011", a afirmat Goicea, prezent la un seminar pe teme energetice.

El a adăugat că Iberdrola discută cu operatorul sistemului energetic naţional Transelectrica conectarea la reţea a unor turbine eoliene cu puterea instalată totală de circa 600 MW.

"Cu asta (conectarea la reţeaua energetică - n.r.) avem front de lucru pentru cinci ani", a spus Goicea.

Iberdrola a anunţat în anul 2009 că intenţionează să investească 2 miliarde de euro în energie pe vânt în România şi că are în plan construirea a 50 de parcuri eoliene cu o capacitate totală de 1.500 de MW.

Iberdrola este implicată în România şi în construcţia reactoarelor nucleare 3 şi 4 la Cernavodă.

Mai multe pentru tine:
Top 15 coșuri cadou de sărbători în 2025-2026: cele mai bune recomandări, reduceri și idei premium de neratat
Cadoul ideal pentru bărbați: cele mai bune ceasuri de Crăciun la prețuri Chillmas Deals cu reduceri de până la 92%
Top 15 băuturi pentru Sărbători 2025–2026: vinuri medaliate cu aur, ediții rare de colecție și reduceri uriașe de până la 8.500 lei
Loviți de cancer, Meme și Teodora Stoica au găsit o metodă prin care celule canceroase sunt mâncate
Angela Similea, prea „îmbătrânită”, la 79 de ani? Stilistul Florin Burescu le dă peste nas cârcotașilor: „O adevărată doamnă, fără operații estetice”. Dieta artistei „Epocii de Aur”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Cerceii candelabru cu care a apărut Prințesa Catherine sunt spectaculoși. Ce poveste emoționantă se ascunde în spatele lor
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Seturi cadou pentru femei care transformă sărbătorile în experiențe de răsfăț și lux – oferte eMAG de neratat, pentru orice buget
Theo Rose, invitată de soacră la un restaurant cu stele Michelin din Paris. Combinația alimentară modestă care a impresionat-o: „Ca la mama lui”