Guvernul toacă banii din Fondul de Rezervă pe spectacole de Centenar şi finanţarea primăriilor care au rămas fără bani pentru copii şi persoane cu handicap

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Monument Unirii din Alba Iulia

Banii din Fondul de Rezervă al Guvernului vor fi cheltuiţi, în următoarea perioadă, pe spectacole şi investiţii care trebuiau finalizate de Centenar, dar şi pentru peticirea bugetelor primăriilor care au dat banii pe salarii şi nu mai au fonduri pentru susţinerea sistemului de protecţie a copilului şi a centrelor pentru persoane cu handicap.

Două proiecte de hotărâre de Guvern, publicate pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice (MDRAP), detaliază aceste alocări de fonduri.

Autorităţile din judeţul Alba au cerut circa 5,5 milioane de lei de la Guvern pentru diverse finanţări.

Pe de o parte, Primăria municipiului Alba Iulia susţine că disponibilul până la finalul anului nu este suficient pentru a acoperi totalul investiţiilor aflate în derulare, adică sume necesare suplimentar de 4,43 milioane de lei pentru finalizarea obiectivului Realizare ansamblul memorial al Marii Uniri 1918-2018, Alba Iulia. Astfel, autorităţile locale solicită această sumă de la Guvern.

De asemenea, Primăria spune că banii nu îi ajung nici pentru derularea unor acţiuni culturale, evenimente şi spectacole, pentru care este necesară alocarea sumei estimate de 1,08 milioane de lei.

Ce evenimente vor fi sponsorizate de stat

Primăria Alba Iulia a cerut fonduri pentru cinci spectacole, ce vor avea loc în perioada 29 noiembrie – 5 decembrie.

Primul dintre acestea este un spectacol concert intitulat „Tot ce-i românesc nu piere“, ce va costa 52,8 mii lei şi va avea loc în data de 29 noiembrie.

Al doilea eveniment este un Concert Extraordinar Centenar, ce va avea loc în data de 30 noiembrie şi va costa 110 mii de lei. Invitaţi vor fi Sergiu Celibidache, Angela Gherorghiu, Ion Voicu, Ion Dacian, dar şi alţii.

În data de 1 decembrie va avea loc un spectacol piro-muzical „România 100“, în valoare de 120 de mii de lei.

În perioada 29 noiembrie – 5 decembrie, Primăria va organiza un festival al luminii „CitadeLighting 100“, în valoare de 571,2 mii de lei.

În data de 2 decembrie va fi organizat un spectacol etno-pop-rock, ce va costa 228,48 mii de lei.

Acţiuni culturale, evenimente şi spectacole cuprinse în programul Zilei Naţionale a României

Nu mai sunt bani pentru copii şi persoane cu handicap                                                               

În febra majorărilor salariale din primării, din acest an, autorităţile locale au rămas fără bani pentru probleme stringente, precum cheltuielile pentru susţinerea sistemului de protecţie a copilului, precum şi a centrelor publice pentru persoane adulte cu handicap.

În acest sens, printr-un alt proiect, Guvernul, prin MDRAP, propune alocarea sumei de 300 de milioane de lei pentru acoperirea acestor cheltuieli. „Având în vedere situaţia gravă cu care se confruntă unităţile administrativ-teritoriale privind necesitatea asigurării sumelor necesare finanţării cheltuielilor pentru susţinerea sistemului de protecţie a copilului, precum şi a centrelor publice pentru persoane adulte cu handicap, prin prezentul act normativ se propune alocarea sumei de 300.814 mii lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2018“, se arată în nota de fundamentare a proiectului.

Sume pentru susţinerea sistemului de protecţie a copilului şi a centrelor publice pentru persoane adulte cu...

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?