Comerţul modern ajunge la sate. Profi deschide 11 magazine sub brandul LOCO, pentru zone rurale. Oferta include unelte, butoaie, articole de grădină

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Profi va deschide sâmbătă 11 magazine sub brandul LOCO, marcând astfel intrarea pe piaţă a noului concept Profi pentru zonele rurale, cu produse adaptate nevoilor locuitorilor zonei în care funcţionează.

„Am testat îndelung acest concept prin intermediul magazinelor noastre experimentale MINI şi acum ştim cum se prezintă formatul cel mai potrivit de comerţ civilizat care să contribuie la îmbunătăţirea vieţii localnicilor. Am denumit acest format LOCO“, a declarat directorul general al Profi Rom Food, potrivit unui comunicat al companiei.

Cele 11 magazine se află la Panticeu (judeţul Cluj), Aghireşu Fabrici (Cluj), Matca (Galaţi), Odobeşti (Vrancea), Bălan (Harghita), Tinca (Bihor), Segarcea (Dolj), Miercurea Nirajului (Mureş), Lovrin (Timiş), Gătaia (Timiş) şi Anina (Caraş Severin).

Noilor magazine LOCO li se vor adaugă şi altele odată cu extinderea reţelei Profi, care urmează să ajungă la 500 de unităţi la sfârşitul lui 2016 şi să crească în continuare într-un ritm de cel puţin 100 de magazine pe an, notează compania.

Noutatea adusă de aceste magazine constă în adaptarea sortimentaţiei la nevoile locuitorilor zonei în care funcţionează. Cele aproximativ 2.500 de produse puse în vânzare aici diferă faţă de cele din magazinele Standard şi CITY, oferta LOCO cuprinzând o serie de unelte şi scule, butoaie, articole de grădină (furtun, găleată, sfoară), textile, menaj şi sticlărie, în timp ce varietatea produselor din gama celor pe care în mod normal localnicii şi le produc oricum în propriile gospodării, cum ar fi lactatele, brânzeturile, legumele şi fructele, este mai restrânsă.

În LOCO vor fi prezente produsele marca proprie şi cele achiziţionate din ţară sau importate doar de PROFI. Totodată, micii producători de legume şi fructe vor putea veni să vândă în magazinele LOCO produse proaspete, precum pătrunjel, verdeaţă, ridichi şi altele. Peste 80% din ce se vinde prin această reţea provine de la furnizori din România.

Un magazin LOCO va asigura locuri de muncă pentru 11-15 persoane în localităţile în care se deschid, potrivit companiei.

La finele anului 2014, Profi era al 15-lea mare angajator din România şi totodată cel mai mare angajator din vestul ţării. În prezent, reţeaua se apropie de cifra de 8.000 de angajaţi, urcând şi în topul angajatorilor. Profi operează 324 de magazine în 154 de localităţi rurale şi urbane din toate judeţele ţării şi municipiul Bucureşti. Retailerul este deţinută de fondul de investiţii Enterprise Investors.

Mai multe pentru tine:
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE