Câţi bani s-au strâns la pensiile private şi cine le administrează

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fondurile de pensii private, obligatorii şi facultative, respectiv Pilonul II şi Pilonul III sunt administrate de mai multe fonduri de pensii, valoarea cumulată a activelor fiind de circa 88 de miliarde de lei.

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active în valoare de 84,457 miliarde de lei, la 30 iunie 2021, în creştere cu 28% faţă de nivelul existent la 30 iunie 2020, potrivit datelor Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), citate de Agerpres.

Titlurile de stat deţineau cea mai mare pondere în cadrul activelor, de 52,86 miliarde de lei, respectiv 62,6%. Pe locul doi de aflau acţiunile, cu 20,58 miliarde de lei (24,38%). Obligaţiunile corporative se situau pe locul al treilea din acest punct de vedere, cu 4,74 miliarde de lei, respectiv 5,62% din totalul activelor.

Conform datelor ASF, valoarea activului total al fondurilor de pensii de la Pilonul II era de 84,457 miliarde de lei, în iunie 2021, iar valoarea activului net era de 84,408 miliarde de lei.

Fondurile de pensii private obligatorii aveau 7,703 milioane de participanţi. Conform datelor ASF, de la începutul colectării în sistem au fost virate contribuţii pentru 7,597 milioane de participanţi.

În luna aprilie 2021, au fost virate contribuţii pentru 3,971 milioane de participanţi, iar pentru 3,712 milioane nu au fost virate contribuţii.

Pe pilonul II sunt active următoarele fonduri de pensii: Metropolitan Life Pensii, Aripi, AZT Viitorul tău, BCR, BRD, NN şi Vital. 

Fondurile de pensii facultative - Pilonul III

Fondurile de pensii facultative aveau active în valoare de peste 3,24 miliarde de lei, la 30 iunie 2021, în creştere cu 24,2% comparativ cu nivelul înregistrat în aceeaşi perioadă a anului trecut, conform datelor Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), citate de Agerpres.

Titlurile de stat deţineau cea mai mare pondere în cadrul activelor, de 1,96 miliarde de lei, respectiv 60,59%. Pe locul doi se aflau acţiunile, cu 889,395 milioane de lei (27,44%). Depozitele bancare se situau pe locul trei din acest punct de vedere, cu 108,195 milioane de lei, respectiv 3,34% din totalul activelor.

Potrivit datelor ASF, valoarea activului total al fondurilor de pensii de la Pilonul III era de 3,240 miliarde de lei, în iunie 2021, iar valoarea activului net era de 3,235 miliarde de lei.

Fondurile de pensii facultative aveau 546.022 de participanţi în iunie 2021.

Pe Pilonul III sunt active următoarele fonduri de pensii: Aegon Esential, Azt Moderato, Azt Vivace, BCR Plus, BRD Medio, NN Activ, NN Optim, Pensia Mea, Raiffeisen Acumulare şi Stabil. 

Mai multe pentru tine:
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews