Blocaj exploziv la Oltchim. Comisia Europeană a dat aviz negativ pentru ajutorul de stat, încep diponibilizările

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Reorganizarea Oltchim a ajuns în impas după ce Comisia Europeană a dat aviz negativ pentru ajutorul de stat. Muncitorii au ieşit şi ieri în stradă, nemulţumiţi de neplata salariilor şi de disponibilizările iminente.

Ieri a fost cea de-a cincea zi de proteste ale angajaţilor de la combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea. Nemulţumiţi pentru că nu şi-au primit salariile pe ultimele trei luni, dar şi pentru că au fost anunţate disponibilizări masive în urma avizului negativ de la Comisia Europeană privind ajutorul de stat, oamenii au ieşit din nou în stradă. Protestatarii au mărşăluit pe drumurile naţionale care fac legătura între Râmnicu Vâlcea şi Târgu-Jiu, respectiv Craiova. După mai bine de 10 kilometri de mers pe jos, muncitorii s-au aşezat în mijlocul unei intersecţii şi au blocat intrarea în oraşul Ocnele Mari, dar şi accesul spre Târgu-Jiu şi Râmnicu Vâlcea. 

„Domnul Ponta trebuie să înţeleagă că ne-a ajuns cuţitul la os. Trebuie să lase lumea politică şi să vină aici să ne rezolve situaţia Oltchimului. Nu se mai poate aşa“, a spus nemulţumit Vali Ilinescu, muncitor care a protestat ieri. Protestatarii au ameninţat că vor ieşi în stradă în fiecare zi până când cele 45 de milioane de euro necesare pentru repornirea combinatului vor fi alocate de către Guvern sau de bănci.   

Domnul Ponta trebuie să înţeleagă că ne-a ajuns cuţitul la os. Trebuie să lase lumea politică şi să vină să rezolve situaţia Oltchim. - Vali Ilinescu, muncitor Oltchim

Liderii de sindicat şi conducerea combinatului Oltchim s-au întâlnit ieri după-amiază cu ministrul Economiei, Varujan Vosganian, pentru a discuta încă o dată situaţia salariaţilor, dar şi a combinatului. Discuţiile au durat mai bine de trei ore. Mihai Diculoiu, preşedintele sindicatului Liber Oltchim, a refuzat să discute cu Vosganian şi a cerut ca premierul Ponta să vină astăzi la Râmnicu Vâlcea, altfel va merge el joi la Guvern. 

Liderul sindical Corneliu Cernev a declarat, la finalul discuţiilor de la Ministerul Economiei, că până la 10 aprilie nu se va face nicio disponibilizare. Urmează apoi să fie dată o ordonanţă prin care să se decidă disponibilizarea a 1.000-1.300 de angajaţi. Persoanele disponibilizate vor primi ajutoare de şomaj de 550 de lei, iar apoi alte 1.000 de lei de la AJOFM. Banii vor fi viraţi în primul an de disponibilizare. Cazurile sociale şi anjagaţii cu vechime vor primi această sumă şi în următorul an, a spus Cernev. 

Disponibilizări iminente

Premierul Victor Ponta a anunţat la finele săptămânii trecute că Guvernul a primit aviz negativ de la Comisia Europeană pentru un ajutor de stat la Oltchim, deoarece compania a mai beneficiat de un astfel de sprijin. În plus, Guvernul nu a primit nicio intenţie de cumpărare a combinatului, astfel că singura soluţie este restructurarea cu disponibilizări. Premierul a precizat că statul încearcă să atragă finanţare de la bănci şi traderi pentru activele funcţionale ale Oltchim.

Gheorghe Piperea, administratorul juridic al Oltchim, a anunţat recent că între 1.000 şi 1.200 de angajaţi ai combinatului ar urma să fie disponibilizaţi la începutul acestei luni, iar 500 de persoane vor intra în şomaj tehnic. 

„Luni (ieri – n.r.) se dau deciziile de concediere, urmând să primească de la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă, până la 15 aprilie, salariile  compensatorii pe care le prevede legea“, a afirmat Piperea. Mihai Diculoiu, preşedintele sindicatului Liber Oltchim, i-a îndemnat însă pe angajaţii combinatului să nu semneze niciun document în această săptămână. 

Tot administratorul Piperea a mai spus că în această săptămână vor fi sistate livrările de materie primă şi de energie electrică, iar secţiile care funcţionau vor fi închise şi ele. El a adăugat că şansele închiderii combinatului sunt acum mai mari decât cele de reorganizare.  

Mai multe pentru tine:
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile