AFI Palace va mai deschide încă un mall după modelul celui din Bucureşti. Ce investiţii presupune proiectul

0
Publicat:
Ultima actualizare:

AFI Europe a început construcţia unui nou centru comercial în Ploieşti, o investiţie de aproximativ 40 de milioane de euro, mall-ul urmând a se întinde pe o suprafaţă de 29.000 de metri pătraţi.

Viitorul centru comercial se va numi AFI Palace Ploieşti şi va fi construit după modelul AFI Palace Cotroceni, urmând reunească toate marile firme care funcţionează în prezent în mall-ul din Cotroceni, au declarat reprezentanţii AFI Europe România, citaţi de Mediafax.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA CUM VA ARĂTA MALL-UL AFI PLOIEŞTI 

David Hay, CEO-ul companiei AFI Europe România, a afirmat că valoarea investiţiei în viitorul mall este de aproximativ 40 de milioane de euro, centrul comercial urmând a se întinde pe 29.000 de metri pătraţi.

Mall-ul va avea parcare subterană, la parter va funcţiona un hypermarket Cora, iar firmele care au anunţat deja că vor deschise magazine în noul shopping center sunt: H&M, Reserved, New Look, Jolidon, Bigotti, Musette, Splend`or, B&B, Aldo, dar şi Flanco, Optinova, Sensiblu, Maxbet, McDonald`s.

Află, pe forbes.ro, de ce au hotărât oficialii AFI să poziționeze toate magazinele fashion la primul etaj al mallului din Ploiești

Mall-ul de la Ploieşti va fi ridicat în locul fostei fabrici Flacăra, care în perioada dinainte de 1989 era singurul producător român de maşini de tocat.

În viitorul centru comercial, care se va deschjde pe 1 octombrie 2013, vor lucra aproximativ 100 - 1500 de angajaţi, estimează oficialii AFI Europe.

AFI Europe, parte a AFI Group, dezvoltă şi administrează în prezent proiecte imobiliare în România, Cehia, Serbia, Polonia, Bulgaria, Germania și Letonia.

În România, compania este activă din anul 2005, fiind dezvoltatorul şi administratorul mall-ului AFI Palace Cotroceni, primul şi singurul proiect dezvoltat de AFI Europe în România. Compania va mai dezvolta în perioada 2012-2013 alte două proiecte, parcul de retail AFI Palace Arad şi mall-ul AFI Palace B.NOI (Bucureşti).

Mai multe pentru tine:
Revolta profesorilor crește după blocarea plăților din instanță: „Dacă nu reacționăm în niciun fel ne săpăm singuri groapa”
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Cancerul pulmonar nu mai e „boala fumătorului”. Ce arată un nou studiu și cine e cel mai expus
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”