VIDEO Liga Campionilor: APOEL Nicosia - Viitorul 4-0, eşec dureros pentru echipa lui Gică Hagi

0

Viitorul a pierdut cu 4-0 meciul din deplasare cu APOEL Nicosia din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Echipa lui Hagi a plătit tribut ratărilor din prima repriză şi a cedat  definitiv în prelungirile partidei.

După 1-0 în tur, Viitorul pornea cu prima şansă în meciul cu APOEL Nicosia şi a avut o primă repriză foarte bună, cu două ocazii mare ale lui Florinel Coman. După pauză, cursul jocului s-a schimbat total, şi  fundaşul central Carlao a marcat cu o lovitură de cap după un corner.

Ciprioţii au ratat alte câteva ocazii importante, prin Lago şi Ebecilio, iar Viitorul putea da lovitură după incursiunea lui Herea, la care Chiţu nu a ajuns. Cum primele 90 de minute s-au încheiat cu APOEL în avantaj de doar un gol, s-a intrat în prleungiri.

Viitorul a cedat total, a încasat trei goluri în 15 minute şi a mai irosit o oportunitate monumentală prin Eric, la scorul de 3-0, care ar fi putut să o readucă în joc pe echipa lui Hagi.

Rămâne totuşi după acest meci gustul amar al unei şanse nefructificate de Viitorul în faţa unei echipe, APOEL, departe de a fi invincibilă.

După acest eşec, Viitorul va juca în play-off-ul Ligii Europa. Tragerea la sorţi are loc vineri.

APOEL Nicosia - Viitorul 4-0 (4-1 la general)
Au marcat: Carlao '54, Merkis '93, De Camargo '94, Efrem '105+1

1-0: Carlao a înscris cu capul, după un corner.

2-0: Merkis a mărit diferenţa cu un şut de la aproximativ 13 metri

3-0: De Camargo a marcat cu capul din şapte metri

4-0: Efrem a stabilit scorul final cu un şut de la 11 metri.

APOEL Nicosia: Waterman - Milanov, Rueda, Carlao (Merkis '81), Lago - Bertoglio, Vinicius, Morais, Aloneftis (Ebecilo '55) - Vander (Efrem '88), de Camargo. Antrenor: Giorgos Donis

FC Viitorul: Rîmniceanu - Boli, Ţîru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu (Mladen '82), Lopez - Chiţu, Coman (Eric '95), Cicâldău (Herea '82). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Ocazie mare a lui Florinel Coman, al cărui şut deviat loveşte bara în minutul trei