Uruguay a surclasat Rusia şi s-a calificat pe primul loc din Grupa A a CM 2018

0

Situaţia în Grupa A a Campionatului Mondial a fost clară după primele două etape, Rusia şi Uruguay fiind calificate mai departe.

În aceste condiţii, duelul dintre ele nu a contat decât pentru stabilirea câştigătoarei grupei. Uruguay s-a impus cu 3-0, prin golul reuşit de Suarez (10), autogolul care a purtat semnătura lui Cherychev (23) şi reuşita lui Cavani (90). Din minutul 36 Rusia a evoluat cu un om mai puţin, după eliminarea lui Smolnikov.

Uruguay a terminat pe primul loc şi va întâlni ocupanta locului doi din Grupa B (Spania, Portugalia sau Iran).

În celălalt meci al Grupei A, Arabia Saudită a învins Egiptul cu 2-1. Salah a deschis scorul în minutul 22, iar Al Faraj a egalat în minutul 45. Saudiţii au mai avut un penalty, ratat de Al Muwallad, în minutul 41. În ultimul minut al prelungirilor, Arabia Saudită a dat lovitura şi s-a impus cu 2-1.