Fetele, două victorii şi un eşec în Australian Open. Cîrstea şi Begu sunt în turul doi. La băieţi e dezastru: nu mai avem niciun reprezentant pe tabloul masculin

0

Primul turneu de Mare Şlem din 2013 a început cu două victorii şi două rezultate triste pentru sportivii din ţara noastră. Află câţi bani încasează cei care au pierdut încă din primul tur.

Victor Hănescu a fost primul român care a intrat în competiţie. El l-a înfruntat pe favoritul numărul 16, japonezul Kei Nishikori.

Hănescu a început bine meciul şi a câştigat primul set la tie-break. Apoi însă, niponul a măturat pe jos cu adversarul său pe care l-a învins în următoarele trei seturi: 6-3, 6-1, 6-3!

E pentru al treilea an consecutiv când Hănescu e eliminat de la Australian Open încă din prima rundă. De altfel, el n-a depăşit niciodată runda a doua, acolo unde a ajuns de trei ori, în 2005, 2009 şi 2010.

Ungur a pierdut şi mai clar

Celălalt tenismen român de pe tabloul masculin, Adrian Ungur, a părăsit şi el Australian Open după doar un meci.

El a cedat cu 4-6, 4-6, 2-6 în faţa rusului Evgeny Donskoy.

Ungur şi Hănescu vor primi câte un cec de 29.000 de dolari şi zece puncte în clasamentul ATP pentru participarea lor în Australian Open.

Fetele se descurcă mai bine

Dacă băieţii au bifat două înfrângeri în două meciuri, în schimb, româncele se descurcă mai bine în Australia.

Sorana Cârstea, favorita numărul 27, a câştigat în primul tur, în faţa lui Coco Vandeweghe din SUA cu 6-4, 6-2 în 78 de minute.

Într-un alt meci care se joacă în aceste momente, Irina Begu a câştigat primul set cu Arantxa Rus (Olanda), scor 6-4. Begu conduce şi în cel de al doilea set cu 5-2.

UPDATE 8.37 - Irina Begu a ajuns în turul doi, după ce a trecut de Arantxa Rus cu 6-4, 6-2.

UPDATE 8.39 - Într-un alt meci, Alexandra Cadanţu joacă acum împotriva lui Heather Watson (Anglia). Românca de 22 de ani ocupă locul 91 în clasamentul WTA, în timp ce Watson se află pe poziţia 50.

În primul set, scorul e egal, 2-2.

UPDATE 09.02: Cadanţu a câştigat primul set cu 6-2.

UPDATE 09.29: Cadanţu conduce cu 3-1 în al doilea set.

UPDATE 09.47: Cadanţu conduce cu 3-2 în al doilea set.

UPDATE 10.08: Cadanţu a pierdut al doilea set cu 3-6! În acest moment, scorul e egal la set-uri: 1-1. În al treilea set, Cadanţu conduce cu 1-0.

UPDATE 10.32: Cadanţu e condusă cu 5-2 în al treilea set.

UPDATE 10.46: Cadanţu a pierdut în al treilea set cu 6-2 şi a fost eliminată.