Tecău şi Rojer, învingători la Rotterdam. Ce-a spus românul după primul turneu câştigat în 2015, al 25-lea din carieră

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău (dreapta), cu trofeele de la Rotterdam. FOTO: AP
Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău (dreapta), cu trofeele de la Rotterdam. FOTO: AP

La a treia finală jucată la Rotterdam în ultimii patru ani, Horia Tecău a câştigat duminică, turneul olandez, alături de Jean-Julien Rojer. Cei doi s-au impus în faţa duo-ului Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie/Australia), scor de 3-6, 6-3, 10-8.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au reuşit să spargă gheaţa în 2015. După finala pierdută la Sydney şi prezenţa în semifinale la Australian Open, perechea româno-olandeză s-a impus duminică în ultimul act al probei de dublu de la Rotterdam, un turneu cu premii totale de 1.600.855 de euro. 

O mică revanşă pentru Tecău, care s-a mai aflat de două ori în finala acestui turneu, în 2012, alături de suedezul Robert Lindstedt, şi anul trecut, tot cu Jean-Julien Rojer. Şi de fiecare dată pierduse. 

Duminică însă, în ciuda unui start prost, cei doi, învinşi în primul set, au revenit şi au câştigat după un meci întins pe după o oră şi nouă minute, în faţa cuplului Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie/Australia). Chiar învingătorii lui Florin Mergea şi Dominic Inglot, în semifinale. 

Am pierdut aici două finale, aşa că e frumos să mai şi câştig. A fost o săptămână minunată. Aici este una dintre cele mai bune suprafeţe de joc pentru dublu. Suntem în formă şi sper să continuăm în acelaşi mod“, a declarat Tecău, lăudat  de colegul său Rojer: „E important că am câştigat aici, e unul dintre cele două turnee importante din Olanda şi tot timpul am fost susţinuţi de public. Am încercat să ajut cât pot, au fost momente când nu m-am simţit prea bine fizic, dar până la urmă l-am sprijinit pe Horia, care cred că a fost cel mai bun jucător al turneului“. 

A fost turneul cu numărul 25 câştigat de Tecău, la dublu, şi a 11-a finală disputată alături de Rojer (doar două pierdute). 

105.920 de euro şi 500 puncte ATP, în clasamentul de dublu, au încasat împreună Tecău şi Rojer, pentru triumful de la Rotterdam

Citeşte şi 

Revanşa lui Tecău şi Rojer. Cei doi au câştigat turneul de la Rotterdam

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite